Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Jak prát len a nejen to ...

Jak prát len - hl.foto

Len

Krásná látka šetrná k životnímu prostředí, lněná tkanina s příjemným a přitom surovým povrchem. Len patří mezi nejstarší, nejkvalitnější a nejpevnější přírodní tkaniny. Je to návrat k tradicím.

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého. Čistě lněná tkanina je tedy 100% přírodní materiál. Protože se však len rád mačká, často se ke lnu přidávají další příměsi, aby tak získal požadované vlastnosti. Takto se len mísí například s bavlnou, viskózou, hedvábím či polyesterem. Jako lněné látky lze označit ty, které jsou ze 100% lnu nebo s minimálně 50% podílem lnu ve směsi s jiným materiálem. Na druhou stranu šaty bez žehlení vypadají neotřele a opravdu ležérně, což se v poslední době cení.

Len zažívá poslední dobou opět svůj módní boom. Je pevný a odolný, oblečení je trvanlivé, vydrží dlouho stejné. Lněné vlákno má výborné termoregulační vlastnosti, proto mají výrobky ze lnu chladivý omak a hodí se výborně do letních veder, kdy oceníte také jeho prodyšnost a ochranu před UV zářením. Je hypoalergenní, nezpůsobuje alergické reakce. Díky své hladké struktuře vlákna (na rozdíl od ostatních vláken - např. bavlna, hedvábí, vlna, které mají šupinkatý povrch) je navíc mimořádně odolný vůči znečištění a zašpinění, protože nepohlcuje prach, odolává roztočům, plísním, ale i bakteriálnímu znečištění. Je tedy mimořádně vhodným materiálem pro lidi trpící různými druhy alergií, astmatu, atopického ekzému, lupenkou a podobně. Skvěle odolává negativnímu působení lidského potu - nedochází k vytváření tzv. "map". Typická pro len je nestejnoměrnost („lněný“ vzhled ve tkanině), tvrdý omak a nepružnost. V létě je příjemná na těle, chladí, ale v zimě zase hřeje, resp. nepustí k vám zimu. Dříve z ní lidé vyráběli oděvy během celého roku.

Kvůli vlastnostem lnu se z něho nejčastěji vyrábí letní oblečení (letní sukně, maxisukně, lehké šaty, šatovky, letní šortky, volné letní kalhoty, tuniky, lehká sáčka). Dále ložní prádlo (povlečení, polštáře), u kterého oceníme ohromně příjemný dotykový komfort lnu. To, že se v současné době ke lnu a lněným látkám vracíme, je znát i v našich domácnostech. Ze lnu se šije bytový textil (utěrky, ručníky, ubrusy, prostírání, závěsy, pytlíky zero waste), ale i bytové dekorace, tašky apod. Právě tuto látku nemusíme mít strach používat v souvislosti s potravinami, protože je minimálně chemicky ošetřena. 

Věděli jste?

  • lněné příze jsou za mokra dvakrát silnější než bavlněné příze (za sucha o 30%)
  • povlečení a prádlo ze lnu je bez žmolků
  • prádlo ze lnu nevodí statickou elektřinu a je prodyšné 
  • nepravidelnosti v tkaném lnu stimulují průtok krve 
  • s odstupem času se začíná len příjemně lesknout
  • u struktury plátna téměř nedochází časem k jeho "řídnutí"

Taky jste unešení všemi úžasnými vlastnosti lnu? Ještě ho nemáte doma a chcete ho vyzkoušet? Nakoukněte prosím do naší lněné nabídky.

Pro inspiraci můžete juknou na úžasné lněné zástěrky pro děti.


Jak prát len

Poprvé pereme len ručně, abychom zjistili, zda látka pouští barvu. Další praní by nejideálněji bylo opět ruční. Ovšem ruku na srdce, kdo má dnes tolik času. Pokud navíc máme lněných kousků několik, vyplatí se využívat automatickou pračku, ten nejúžasnější technický vynález pro ženy :o) Budeme-li se držet vyjmenovaných pravidel viz. níže, bude klasické praní v pračce pro len bezpečné. Každým praním se pak len bude stávat jemnějším. To je vlastnost nadmíru příjemná :o) Další nám nápomocným rysem je, že pachy se ze lnu odstraňují samy. Stačí lněné oblečení pověsit na ramínko nejlépe k oknu nebo přímo ven.

Při prvním praní je nutné počítat s určitou mírou srážlivosti, která zhruba činí 3 - 7 %. Jedná se o specifickou vlastnost lněného vlákna, kterou je možné zmírnit důsledným dodržováním doporučených informací uvedených na štítku oblečení. Po prvním praní zajistíme, že nám už materiál nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat. Nezapomeneme tedy před šitím len vždy vyprat.

Je vhodné při praní v pračce dodržovat následující pravidla

  • lněné prádlo pereme samostatně, případně používáme prací pytlík nebo lněný povlak na polštář. Je to z toho důvodu, že len má tendenci chytat vlákna jiných tkanin, například bavlny, vlny. Ztrácí pak svůj lesk a barvu, protože na něm ulpívají jemné chloupky z ostatních praných materiálů.
  • pračku plníme jen do poloviny, aby měl len možnost nasát dostatek vody a tolik se nemačkal. Ideální je před praním lněné prádlo namočit do vlažné vody a vložit jej do pračky již mokré. To má pozitivní vliv opět na mačkavost a též na eliminaci jeho poškození.
  • teplotu praní volíme dle informací od prodejce látky či instrukcí na štítku oblečení. Vhodné je prát maximálně na 40 °C. Vzhledem k hladké struktuře lněného vlákna, které umožňuje při praní mnohem snadnější uvolňování nečistot, nevyžadují lněné tkaniny vysoké prací teploty.
  • při ždímání nastavujeme co nejnižší počet otáček, ideálně 500 - 600 za minutu. Lněná vlákna jsou náchylnější k lámavosti a omezí se tak přirozená mačkavost materiálu. V pračce využíváme tedy praní na šetrný program pro delikátní materiály bez ždímání nebo na minimální otáčky. Pokud chceme mít oblečení hezky vyrovnané a nepomačkané, pak pereme bez ždímání a necháme oblečení volně uschnout. 
  • lněné povlečení a prádlo pereme se zapnutým zipem, len s potisky vždy naruby.
  • používáme nejlépe šetrné ekologické prací prostředky na bázi mýdla (Jelen, marseillské mýdlo atd.)
  • v žádném případě nepřidáváme aviváž, bělidlo, ani chemické čistící prostředky.
  • namísto aviváže použijeme ocet. Lněný textil, při jehož máchání jsme přidali do vody ocet, je měkčí, přirozeně dezinfikovaný a jeho barvy nevyblednou.
  • dojde-li ke znečištění lněného prádla nějakou skvrnou, nečekáme a skvrnu odstraníme okamžitě. Ručně zapereme nejlépe pomocí žlučového mýdla a dáme vyprat do pračky.
  • je-li nezbytně nutné dá se len i vyvářet (do 95 °C se vlákno nepoškodí). Je ale nutné počítat s větší srážlivostí materiálu (5 - 10 %). 

Jak sušit len

  • nejoptimálnější je sušit len přirozeně venku na zahrádce, případně na balkóně. Tak jak to dělávaly naše babičky. 
  • prádlo po vyprání pořádně vytřepeme. Tím se vlákna stanou poddajnější.
  • při věšení na šňůru se snažíme prádlo dobře vypnout. Omezí se tak přirozená mačkavost lnu.
  • nedoporučuje se sušení lněného prádla na přímém slunci ani v sušičce, protože lněná vlákna schnou opravdu velmi rychle a přílišným přesušením bychom je mohli poškodit. Sušička len poškozuje a zvyšuje jeho prašnost. Pokud není jiná možnost a jedná se o jednobarevné lněné prádlo, zvolte na sušičce pouze krátký a nejšetrnější program s nejnižší teplotou. Rozhodně nepoužívejte sušičku u lnů s potiskem. Horký vzduch by mohl materiál nenávratně zničit.

 Jak žehlit len

  • aby se nám len dobře žehlil, nesmí přeschnout. Nejlépe se žehlí ještě za vlhka.
  • před žehlením či mandlováním je dobré si prádlo trochu nakropit vodou, půjde to pak snadněji. Nebo použít napařování.
  • len snese vysoké teploty, žehlíme tedy na nejvyšší stupeň (obvykle je uvedeno len, linen, leinen). Vysoké teploty navíc lépe vyrovnávají pomačkané vlákno.
  • světlé i tmavé lny žehlíme raději jen z rubové strany. Je to kvůli tomu, aby len kvůli žehlení nechytil jemný lesk, zejména u přechodu švů nebo se u tmavých odstínů netvořily bílé mapky. 
  • nebo je varianta prostě nežehlit :o) lněné oblečení nebude nikdy zcela rovné, takže je dobré přijmout, že ke lnu trochu té ležérní zmačkanosti prostě patří 💗

Jak uchovávat len

Len rád dýchá, a proto lněné oblečení skladujeme ve skříni volně uložené nebo pověšené. Občas je fajn ho i provětrat na čerstvém vzduchu. Rozhodně není dobré ho uchovávat v pytlích a plastových obalech. V dnešní době lze na trhu koupit i obaly na oblečení z přírodních materiálů. Pokud je tedy obal nutný pak jen takovýto, například na lněné obleky.


Nevýhody lnu

  • vysoká mačkavost, která ale není vždy nevýhodou. Len je prostě muchlovací :o)
  • je potřeba počítat se srážlivostí při praní. Pokud kupujete přímo len předepraný (Enzyme Washed) nebo sanforizovaný (předsrážený) stejně může ještě dojít k mírnému sražení materiálu.
  • snadno se obarví od ostatních materiálů.

Závěrem

Len je poklad, který se dědí z generace na generaci. Zkusme ho tak brát a važme si všech výrobků z něj vytvořených, oblékejme je a užívejme je s radostí, kterou přeneseme dál a dál na naše blízké, děti a jiné lidičky.

 

Pokračujte v čtení BLOGU: