Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Zbývají Vám kousky/zbytky úpletů? Nevíte co s nimi?

 

blog3 s textem
Tričko sem, legíny tam a támhle zase šatky pro malou princeznu. Šití jde od ruky, látky mizí po metrech, ale něco přece jenom drhne. Co s těmi odstřižky? Je to pár cenťáků, ale přece to nevyhodím? Jenže co s tím? Nic pořádného z toho už nebude. Nebo počkat. Bude? Možná je to šílenost, možná nápad za milion. Patchwork triko z úpletu? Crazy tríčo? A proč ne? Hlavně že ty hromady kousků látek konečně zmizí. A ne do koše. Viva recyklace!
DSC_0475
Nejprve si najděte vhodný materiál. Vyberte si ze zbytků úpletů ty, které se nejvíce podobají svými vlastnostmi (elasticitou, gramáží a v neposlední řadě barvami či vzory). Jak vidíte, já jsem šla do naprostého neznáma a zkombinovala kdeco :o)
 
Z úpletů si nařežte čtverce o velikosti 11x11cm. Pokud máte menší zbytky, klidně čtverečky zmenšete... ale pozor, bude to mnohem větší piplačka na šití :o) Pro vyřezání čtverců je výborný řezák a rastrové pravítko. Řežte dle směru vlákna látky (dle osnovy - jsou to nitě, které vedou shora dolů) a dle vzoru. Podle těchto kritérií si potom vykrájené tvary srovnejte k sobě podle fantazie do řad a sloupců do tvaru potřebného pro vybraný střih trička.
DSC_0491
DSC_0506
Sešpendlete si čtverce ze shora, ze zdola a ze stran k sobě.
 
Přiložte střih a poměřte, zda Vám vytvořená velikost materiálu bude stačit. Popřípadě si materiál nastavte dalšími užšími čtverci.  
 
Já jsem zvolila jednoduchý střih trička se spadlými neboli přinechanými rukávy.  
 
A teď již začněte přišívat po řadách čtverce k sobě. Můžete použít overlock či jakýkoli elastický steh na normálním šicím stroji.  
 
DSC_0517
DSC_0526

Sešité řady si opět narovnejte tak, jak půjdou za sebou. 

Nachystejte si žehličku. Švy sežehlete vždy u každé řady na jinou stranu. Tedy první řada doprava, druhá řada doleva, třetí řada zase doprava, čtvrtá řada zase doleva a tak dále.  

Připravte si řady na sešití. Švy čtverečků si sešpendlete proti sobě do takzvaného zámku (viz. foto vpravo). Jeden šev půjde doprava a druhý doleva, takže do sebe zapadnou jako zámek. Pak už zbývá jen řady sešít. Dbejte na to, aby čtverce šly přesně proti sobě a utvořily pravidelnou šachovnici.

DSC_0530 upravená detail
DSC_0545

Takto vznikne jedna látka na přední díl trika. Stejně tak si připravte i druhou látku na zadní díl.   

Na sešitých čtvercích přežehlete nové švy u předního dílu nahoru, u zadního dílu dolů. Díky tomu pak při šití bočních stran švy zapadnou do zámků. Dále přiložte střih na látku, vykreslete a vystřihněte. 

To jakým způsobem dokončíte projekt je na Vás. Já jsem průkrčník a rukávy olemovala proužkem z bílého úpletu složeným na třetiny a spodní okraj trička lehce nařasila širokým lemem. Ale možností je celá řada a záleží na střihu, který použijete a tomu, co Vám vyhovuje.  

DSC_0560 - upr_1
Nenajdete-li doma vhodný materiál, jukněte se na naše úplety. Pokud se do patchworkového tríča pustíte, nezapomeňte ho vyfotit a poslat nám ho na email info@latkaniny.cz. Už se na Vaše originální výtvory těšíme :o)
 
Přejeme příjemné tvoření!
DSC_0573 - upravená
DSC_0586 - upravená DSC_0615 - upravená

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení