Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Moje první sukně z mušelínu

DSC_0035 - hlavní foto článku

Právě dělám vítr ve svém šatníku. S hrůzou jsem zjistila, že vlastním pouze jednu sukni, a ta by mohla slavit jistojistě své patnácté narozeniny. No co chcete, matka od třech dětí. Jistě to znáte. Šatník holt skýtá jasné mezery. Je na čase to změnit. A protože naše lektorka šití doporučovala na kurzu švadlenkám na léto sukni z mušelínu/dvojité gázoviny, rozhodla jsem se tuto alternativu vyzkoušet. Tak pojďme na to :o)

Jednoduchý střih na sukni z mušelínu 

Zvolila jsem nejjednodušší střih na první sukni z mušelínu. Čtvrtkolovou sukni v pase do tunýlku s gumičkou. Na přípravu střihu potřebujeme znát následující míry: obvod sedu (nejširší míru přes boky, abychom sukni přetáhli přes boky) a požadovanou délku sukně. Délka sukně je odvislá od toho, zda chceme mít sukni až do pasu nebo do sníženého pasu. Od celkové hodnoty délky sukně odečteme cca 3 cm, které nám bude dělat tunýlek s gumou. 

Postup konstrukce střihu:

  • narýsujeme si svislou přímku (první boční přímka sukně)
  • na svislou přímku narýsujeme vodorovnou kolmici (druhá boční přímka sukně)
  • z místa, kde se obě boční přímky protnou, opíšeme sedovou kružnici s hodnotou r = obvod sedu / π
  • ze stejné místa opíšeme dolní krajovou kružnici, která bude mít hodnotu délky sukně a poloměru
  • střih vykreslíme

* Při šití z úpletu by se použil na přípravu střihu obvod pasu. Úplet pruží dost pro přetažení přes boky. Vzorec by pak vypadal r = obvod pasu / π.

 Sukně z mušelínu I - nákres střihu


Postup ušití sukně

Mušelín neboli dvojitá gázovina (jak už název napovídá) je materiál složený ze dvou vrstev bavlněné gázoviny na sobě, spojené tenkým vláknem. Tato jemná tkanina je po směru vlákna (dle osnovy - nitě, které vedou od shora dolů) nepružná, avšak po směru útku (nitě, co jsou křížem přes osnovu) mírně pruží. Je tedy několik možností, jak střih na kolovou sukni položit na materiál. 

1) polohování střihu po směru osnovy - střed sukně by si měl držet tvar a délku, ale nejspíše dojde k vytažení bočních linií, kde materiál už pruží a zřejmě se hne i vršek/sed sukně

2) polohování střihu po směru útku - pruží střed sukně a stejně tak boční linie, bohužel ale také vršek/sed sukně

3) polohování střihu do rohu - dojde k vytažení pouze jedné boční strany (té po směru útku) 

Já jsem zvolila druhou možnost. Chtěla jsem, aby sukně pružila do všech stran. Musím předeslat, že došlo k vytažení vrchní sedové linie. Abych se dostala na její správnou míru, musela jsem posunout jednu boční linii na předním i zadním dílu sukně o několik centimetrů (na každém dílu o 5 cm, dohromady na celkovém obvodu o 10 cm).

Střih si položíme na přeloženou látku. Stříháme tedy rovnou dvě vrstvy materiálu. Proto je potřeba si mušelín dobře vyrovnat. Přeložený střih umístíme kolmo po útku (pomáhala jsem si krejčovským metrem), přidržíme a rozevřeme, aby byly obě strany stejně položené. Přišpendlíme střih, a než začneme stříhat, promyslíme si švové přídavky. Na vrchní linii a bocích postačí 1 cm (šijeme na šíři švu 1 cm normálním šicím strojem a poté začistíme na overlocku). U spodního okraje záleží na způsobu ukončení. Buď jen začistíme, pak žádné přídavky nepotřebujeme. Nebo okraj podehneme jednou či dvakrát, a zvýšíme o přídavky. U kolové sukně je efektnější a hezčí spodní lem jen začistit, protože podehnutí se hůře šije (zahýbáme větší obvod materiálu k menšímu, kde šijeme). 

Připravíme si pruh látky na tunýlek. Pruh bude dlouhý jako obvod sedu plus 1 cm přídavky na švy na krajích. Při 2 cm gumě bude široký 8 cm. Sežehlíme si ho na polovinu. Dále si ustřihneme gumu tak, aby nám byla pohodlná v místě, kde budeme sukni nosit. 

Pokud máme takto nachystáno, přiložíme oba dva díly lícem k sobě a boky sešpendlíme. Začátečníkům bych poradila, aby si boky sestehovali. Látka je živá a šití potom bude jednodušší. Sešijeme boky sukně šicím strojem na šíři švu 1 cm. Poté overlockem začistíme. Otočíme si sukni lícem nahoru, srovnáme ji a přiložíme k ní tunýlek. Měl by být o 1 cm delší na každé straně. Pokud vše sedí, sešijeme rozevřený pruh tunýlku k sobě a vytvoří se tak kolo. Stejně si sešijeme připravenou gumu. Jestli nemáte rády, když se guma v tunýlku točí, jste na tom stejně jako já. Vymyslela jsem si takový malý fígl. Vyměřím si boční strany na tunýlku a gumě. Přišiji rovnostehem gumu na stranu tunýlku, která bude na těle, tedy rub sukně. Guma přichycená na dvou místech nemá šanci se otočit :o) Pak už jen zbývá pečlivě si přišpendlit tunýlek s gumou k sukni. Sestehujeme. A sešijeme. Nejprve rovnostehem, a pak začistíme na overlocku.

Sukni si přeložíme napůl a porovnáme spodní okraje. Nesedí-li někde, změříme si míru od tunýlku na všech stranách a zarovnáme. Spodní okraj nakonec začistíme overlockem. Já jsem použila trojnitný overlockový - úzký lem. Steh je krásně úzký a je vhodný pro začišťování a lemování všech látek, kromě těch nejsilnějších. No, nevypadá dobře?

 


Moje mušelínové postřehy

  • mušelín je po směru osnovy nepružný, po směru útku pružný - u kolové sukně dochází k nestejnoměrnému vytahování materiálu
  • mušelín není úplně dokonale splývavý
  • na lemování mušelínu je vhodné využít úzký overlockový steh

DSC_0019 - foto k produktuZávěrem 

Na sukni jsem použila světle růžový mušelín s větvičkami. V naší nabídce najdete další pěkné mušelíny. Jukněte se, vyberte si a pusťte se do tvoření :o) hodně štěstí!

 

 

 

 

 

 

 

Pokračujte v čtení BLOGU: