Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Co se zbytky látek - patchwork triko

DSC_0615 - 1418x441 (1)

Tričko sem, legíny tam a támhle zase šatky pro malou princeznu. Šití jde od ruky, látky mizí po metrech, ale něco přece jenom drhne. Co s těmi odstřižky? Je to pár cenťáků, ale přece to nevyhodím? Jenže co s tím? Nic pořádného z toho už nebude. Nebo počkat. Bude? Možná je to šílenost, možná nápad za milion. Patchwork triko z úpletu? Crazy tríčo? A proč ne? Hlavně že ty hromady kousků látek konečně zmizí. A ne do koše. Viva recyklace!

Tričko se zbytků/odstřižků/kousků úpletu 

Nejprve si najděte vhodný materiál. Vyberte si ze zbytků úpletů ty, které se nejvíce podobají svými vlastnostmi (elasticitou, gramáží a v neposlední řadě barvami či vzory). Jak vidíte, já jsem šla do naprostého neznáma a zkombinovala kdeco :o)
 
Z úpletů si nařežte čtverce o velikosti 11x11cm. Pokud máte menší zbytky, klidně čtverečky zmenšete... ale pozor, bude to mnohem větší piplačka na šití :o) Pro vyřezání čtverců je výborný řezák a rastrové pravítko. Řežte dle směru vlákna látky (dle osnovy - jsou to nitě, které vedou shora dolů) a dle vzoru. Podle těchto kritérií si potom vykrájené tvary srovnejte k sobě podle fantazie do řad a sloupců do tvaru potřebného pro vybraný střih trička.
 
Sešpendlete si čtverce ze shora, ze zdola a ze stran k sobě. Přiložte střih a poměřte, zda Vám vytvořená velikost materiálu bude stačit. Popřípadě si materiál nastavte dalšími užšími čtverci.  Já jsem zvolila jednoduchý střih trička se spadlými neboli přinechanými rukávy.  A teď již začněte přišívat po řadách čtverce k sobě. Můžete použít overlock či jakýkoli elastický steh na normálním šicím stroji.  Sešité řady si opět narovnejte tak, jak půjdou za sebou. 
 
Nachystejte si žehličku. Švy sežehlete vždy u každé řady na jinou stranu. Tedy první řada doprava, druhá řada doleva, třetí řada zase doprava, čtvrtá řada zase doleva a tak dále. Připravte si řady na sešití. Švy čtverečků si sešpendlete proti sobě do takzvaného zámku (viz. foto vpravo). Jeden šev půjde doprava a druhý doleva, takže do sebe zapadnou jako zámek. Pak už zbývá jen řady sešít. Dbejte na to, aby čtverce šly přesně proti sobě a utvořily pravidelnou šachovnici.
 

 

Takto vznikne jedna látka na přední díl trika. Stejně tak si připravte i druhou látku na zadní díl. Na sešitých čtvercích přežehlete nové švy u předního dílu nahoru, u zadního dílu dolů. Díky tomu pak při šití bočních stran švy zapadnou do zámků. Dále přiložte střih na látku, vykreslete a vystřihněte. 

To jakým způsobem dokončíte projekt je na Vás. Já jsem průkrčník a rukávy olemovala proužkem z bílého úpletu složeným na třetiny a spodní okraj trička lehce nařasila širokým lemem. Ale možností je celá řada a záleží na střihu, který použijete a tomu, co Vám vyhovuje.  

 

Závěrem

Nenajdete-li doma vhodný materiál, jukněte se na naše úplety. Pokud se do patchworkového tríča pustíte, nezapomeňte ho vyfotit a poslat nám ho na email info@latkaniny.cz. Už se na Vaše originální výtvory těšíme :o)
 
Přejeme příjemné tvoření!