Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Dětské tepláky - kombinace látek

Hlavní foto článku o teplácích

Tak a už je tu září. Počasí nám ještě chvilku bude připomínat léto, ale potom už přijdou nižší teploty, sychravo a nevlídno. Prostě čas vyměnit dětem kraťasy za tepláky. Na jejich výrobu je možné využít různé materiály a hlavně je zkombinovat. Zužitkovat tak zbytky látek a vytvořit originální kousky pro naše miláčky. Zkusila jsem možnosti kombinatoriky látek za Vás. Pojďme se podívat na výsledek!
 

Jeden střih na tři způsoby

Růžové tepláky

Růžové tepláky

1) Pas: do černého hrubého nápletu uvnitř se širokou gumou. 

2) Kapsy: ozdobné přišití jednoho kapsového váčku ze vzorovaného úpletu k přednímu dílu tepláků. Okraj kapes začištěn černou lemovací pruženkou.

3) Zdvojení kolen pomocí vzorovaného úpletu.

4) Ukončení nohavic: do černého hrubého nápletu uvnitř s gumičkou.

5) Přední i zadní díl z růžové teplákoviny.

Petrolejové tepláky

Petrolejové tepláky

1) Pas: do šedého hrubého nápletu uvnitř se širokou gumou. Zvýšený pas.

2) Kapsy: tvoří sešití dvou kapsových váčků ze vzorovaného úpletu. Okraj kapes přištepován tříkrokovým cikcakem. 

3) Zdvojení kolen pomocí vzorovaného úpletu.

4) Ukončení nohavic: do šedého hrubého nápletu.

5) Přední i zadní díl z petrolejové teplákoviny.

Růžovo-petrolejové tepláky

Růžovo-petrolejové tepláky

1) Pas: do tunýlku se širší gumou.

2) Kapsy: ozdobné přišití jednoho kapsového váčku z petrolejové teplákoviny k přednímu růžovému dílu tepláků. Okraj kapes začištěn černou lemovací pruženkou. Kapsy ozdobené nášivkami z obrázkového úpletu.

3) Kolenní část řešena petrolejovou teplákovinou.

4) Ukončení nohavic: do tunýlku s gumou.

5) Střih rozdělen na několik částí: přední díl má tři části, kde předěl tvoří kolenní oblast, zadní díl dvě části, kde je zvýrazněná horní část, střídá se petrolejová a růžová teplákovina ze zbytků předchozích tepláčků.


Vhodný materiál na tepláky

Základním materiálem pro ušití tepláků, je jak už sám název látky napovídá teplákovina, pro slabší verzi můžeme zvolit i úplet. Teplákovina může být buď počesaná, která má z rubu materiálu chloupek a je tím teplejší. Hodí se na chladnější počasí. Nebo nepočesaná, která má z rubu pouze klasické smyčky, což znamená, že vlákno není počesáno. Příkladem nepočesané teplákoviny je dnes velmi oblíbený French Terry úplet.

Při výběru je třeba zvážit gramáž teplákoviny, neboli hustotu, se kterou byla ta která látka utkána. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční. Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. Teplákovina se většinou pohybuje v rozmezí od 220 g/m² do 310 g/m². Dále je důležitou informací složení. Nejčastější je bavlněná teplákovina s příměsí elastanu kvůli pružnosti. Příměsí může být i polyester. Dodává látce odolnost. Hlavním materiálem ale může být například i bambus, modal a tak dále. Každá teplákovina se pak chová trochu jinak podle vlastností daného materiálu.


Použité látky a galanterie

tepláky (2) (1)

1) Teplákovina bavlněná počesaná, petrolejová

2) Teplákovina bavlněná počesaná, cyklámen

3) Úplet bavlněný třpytivá kvítka, petrolejová

4) Úplet BIO bavlněný citrónky, petrolejová

5) Náplet hrubý tunel, černý

6) Náplet hrubý tunel, šedý

7) Pruženka plochá 35 mm, černá

8) Pruženka plochá 20 mm, černá

9) Pruženka lemovací půlená 19 mm, černá

Teplákovina je vzhledem k vyšší gramáži méně poddajná, jakoby tužší. Protože neobsahuje elastan, pruží jen velice málo. Je třeba s tím při střihu počítat. Drží dobře tvar. Jako první jsem šila petrolejové tepláčky a pro zafixování vzorovaného úpletu na kolenou jsem použila vlizelín. U druhých jsem již vlizelín nepoužila a šilo se taky dobře. Záleží na tom, jak moc chcete mít kolenní oblast ochráněnou, jako nejvíce namáhanou při padání dětí. Při všívání gum do nápletu či tunýlku jsem je zafixovala na bocích z rubové strany prošitím, aby se nemohly hýbat. Vždycky mě to velice vytáčí, když se guma v pase protáčí :o)      

 


Závěrem: rekapitulace možností

Stačí jeden střih a můžete si skvěle pohrát. Možností je nepočítaně. Materiály pak využijete úplně do mrtě :o) Jaké možnosti se nabízejí? Začneme od shora:

1) Pas: do nápletu či do tunýlku.

2) Kapsy: ušití kapsových váčků či pouze přišití jednoho z nich k přednímu dílu tepláků.

3) Zdvojení kolenních oblastí, kde je materiál nejvíce namáhán při padání dětí, přičemž využijeme zbytky úpletů.

4) Ukončení nohavic: do nápletů či tunýlků.

5) Střih je možno rozdělit na různé množství tvarů, které pak v konečné fázi sešijeme a mohou tak vzniknout naprosto originální kousky - fantazii se meze nekladou :o)

Tak hodně štěstí při tvoření Vašich originálních kousků! A velké díky mé malé modelce!

 

Pokračujte v čtení BLOGU: