Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Raglán triko - ušití ze tří různých materiálů

DSC_0001 - hlavní foto článku 1 střih 3 materiály

Také rádi experimentujete? Podíváte se na nějakou látku a vidíte, co byste z ní ušili? Občas se jedná o materiál, který se k danému střihu úplně nehodí nebo jste z něj takový počin ještě nikdy neviděli? Mám to podobně. Také ráda zkouším nové možnosti. A tak jsem pro Vás připravila následující článek.

Jak se chovají různé materiály při šití jednoho střihu? Vyzkoušela jsem za Vás tři specifické látky pro ušití raglánového trika s tříčtvrtečními rukávy. Bambusový úplet, modalová teplákovina a vaflový úplet. Jak to asi dopadne?


Postup šití raglánového trika se tříčtvrtečními rukávy:

1) úprava střihu podle reálných rozměrů postavy

Vždy je potřeba upravit střih podle reálných rozměrů postavy. Nikdo z nás nemá konfekční velikost, ve které se střihy konstruují. Takže není se čeho bát, jen poctivě měřit, měřit a zase měřit :o) V mém případě jsem zkracovala délku předního i zadního dílu, upravovala délku rukávu na tříčtvrteční, zužovala obvod hrudníku, zužovala obvod rukávů v podpaží a obměňovala typy průkrčníků (s podsádkou, našitím lemu a klasicky podehnutím).

2) vykreslení střihu na zvolený materiál a vystřižení všech dílů

U vykreslování střihu je potřeba si řádně vyznačit švové přídavky, pokud již s nimi není ve střihu počítáno. Při šití pak šít v místě, kde se má skutečně šít, aby nevznikaly zbytečně odchylky v celkových mírách. Důležité je také správně položit střih na materiál. Na jednotlivých dílech střihu vždy bývá zakreslena šipka, která ukazuje směr osnovy. Měla by být rovnoběžně s osnovou na tkanině. Různé díly střihu se mohou pokládat různým způsobem a pro orientaci slouží právě tato značka.

3) sešití dílů

U raglánového střihu se nejprve sešívá přední a zadní díl s rukávy tak, aby vznikl průkrčník. U vybraných, tedy pružných materiálů je potřeba použít elastický steh na klasickém stroji nebo overlock.

Dále jsem pokračovala výstřihem. To, jakým způsobem se bude průkrčník řešit, je dobré si rozmyslet hned na začátku při vykreslování střihu, protože některé možnosti jsou náročné na spotřebu materiálu (například podsádka).

U výstřihu s podsádkou je nutné si podsádku z látky připravit. Pokud ji ve střihu nemáte, je možné si ji vykreslit dle vzniklého průkrčníku, který nám vznikl sešitím všech dílů. Ideální je, pokud je podsádka vystřižena v jednom dílu. Pokud už tolik materiálu nemáme nebo chceme ušetřit, je možné ji střihnout z dvojité látky s přehybem (střed předního dílu) a odšijeme pouze jeden šev (střed zadního dílu). V mém případě jsem nakonec podsádku z bambusového úpletu stříhala ze dvou dílů. Neměla jsem už tolik materiálu. Švy jsem potom nasměrovala do stran. Hotovou podsádku lícem k líci vystehujeme stehovkou k průkrčníku nebo u pokročilých švadlenek stačí sešpendlit. Následně sešijeme. Poté podsádku otočíme do rubu trika a důkladně vytlačíme šev, který si připevníme špendlíky. Podsádku můžeme zafixovat štepováním. Já jsem šila cca 1 cm od okraje. Nebo jen můžeme ručním šitím lehce přichytit z rubové strany. 

Druhou možností začištění výstřihu je našití lemu. Vystřihneme si potřebnou délku a šířku lemovacího proužku. Délka by měla být kratší, než je obvod průkrčníku (proužek se při šití lehce napíná, aby ve výsledku netrčel a pěkně výstřih stáhnul). Pro příklad: u modalové teplákoviny mi obvod průkrčníku vyšel 55 cm. Vynásobila jsem koeficientem 0,9 (neboť teplákovina pružila málo) a došla jsem k délce 49,5 cm lemu. Přidala jsem přídavky na švy a střihla pruh dlouhý 51 cm. Vždy záleží na pružnosti daného materiálu, každý se chová jinak. Šířka proužku se odvíjí od toho, jak chceme mít lem široký. Neměl by být víc než 2 cm. Já jsem si tedy střihla 4 cm široký proužek. Ve výsledku dělá lem cca 1,5 cm. 

Třetí způsob, který jsem zvolila, bylo klasické podehnutí látky. Založení průkrčníku si pěkně odměříme, aby bylo všude stejné, nastehujeme nebo jen přišpendlíme a nakonec přišijeme. 

Máme-li výstřih hotový, přesuneme svoji pozornost k bočním liniím. Doporučuji si boční švy společně s rukávy vystehovat stehovkou, pak triko vyzkoušet a pokud vše řádně sedí, odšít. 

4) začištění rukávů a spodního okraje

Rukávy a spodní okraj trika lze začistit jednoduše podehnutím nebo našitím lemovacího proužku. Záleží na každém, co komu vyhovuje nebo co se mu líbí :o)


Raglánové triko se tříčtvrtečními rukávy z bambusového úpletu

Raglánové triko z bambusového úpletu hl.foto (2)

Na výrobu jsem použila bambusový úplet v černé barvě. Ten jsem nejprve vyprala na 30°C. Jedná se o přírodní materiál. Ty mají tendenci se více srážet. Je dobré je tudíž před šitím předeprat, abychom se pak ve výsledku nedivili, že máme triko o velikost menší :o) ze 70 cm bylo rázem 65 cm. Takže je třeba počítat s tím, že bambus se o několik cm srazí. Jelikož je slabý, hůře se s ním pracovalo při vykreslování a stříhání střihu. Látka byla jako živá, dost klouzala. I přestože je tenoučká, je přitom pevná. Použitý bambusový úplet má gramáž 220 g/m². Velmi dobře pruží, takže dokáže schovat drobné nepřesnosti. Je krásně měkký, příjemný jako první vrstva na těle. A splývá. 

Pokud bych mohla něco zpětně změnit na postupu šití, zvolila bych pro triko z bambusového úpletu jiný způsob ukončení průkrčníku. Namísto podsádky bych raději výstřih začistila lemem. Materiál je dost tenký a sebemenší zkrabacení podsádky je vidět. Proto jsem nakonec použila pro zafixování oboustrannou tenoučkou vlizelínovou pavučinku, která zůstává i při nažehlení pružná. Na štepování výstřihu jsem zvolila tříkrokový cikcak. Konec rukávů jsem vyřešila širším lemem, který látku pěkně stáhnul. Spodní okraj jsem jen obnitkovala na overlocku. Poté jsem zahnula 2,5 cm látky a přišila opět tříkrokovým cikcakem. 


Raglánové triko se tříčtvrtečními rukávy z modalové teplákoviny

Raglánové triko z modalové teplákoviny hl.foto (2)

Modalová teplákovina je druh modalového úpletu s vyšší gramáží (konkrétně použitá má gramáž 270 g/m²). Jedná se o teplejší materiál, který v podzimních a zimních měsících může tvořit první vrstvu oblečení a bude nás pěkně hřát. Jde o nepočesanou teplákovinu, tzn. že na rubové straně se nacházejí typická "očka/obloučky". Modal je typ viskózového vlákna, který je získáván úpravou bukové celulózy. Jeho výhodou je, že si zachovává svou měkkost, krásnou barvu a tvar i po mnoha vypráních. Nevytahuje se, nežmolkuje a časem nebledne. Jde o lehký a vzdušný materiál, který znamenitě saje. Jelikož udrží až o 50% vlhkosti více než běžná bavlna, odvádí lépe pot od povrchu těla. Je vhodnou látkou k šití často nošeného oblečení, protože se jen tak neprodře. Tím pádem šetříte planetu, jelikož kousky z něj vyrobené se jen tak rychle neobnosí. Látka je velice příjemná, měkká, pružná a krásně splývá. Na dotyk velice hebká. Díky svému jemnému povrchu je modal přirovnáván k hedvábí. 

Šila jsem z modalové teplákoviny světle hnědé barvy. Teplákovinu jsem taktéž nejprve vyprala na 30°C. Z ustřižených 70 cm bylo po vyprání rovněž 70 cm. Modal nebylo potřeba žehlit, krásně se sám vyvěsí. Při vykreslování střihu a samotném stříhání se s ním dobře pracovalo, protože je silnější. Nemá tendenci se krabatit a kroutit, pěkně k sobě díly přilnou. Výstřih jsem vyřešila přišitím lemovacího proužku. Aby byl výsledek zajímavější, přiznala jsem rubovou stranu. Jelikož se jedná o teplákovinu, která se nepáře, začišťování rukávů a spodního okraje jsem neřešila a nechala jen ustřižené, respektive zarovnané řezákem. 

Toto triko bych nijak neměnila. Líbí se mi tak, jak je :o) krásně hřeje a je příjemné na těle.

Raglánové triko se tříčtvrtečními rukávy z vaflového úpletu

Raglánové triko z vaflového úpletu hl.foto (2)

Vaflový úplet ... to byla láska na první pohled. Stačilo jedno mrknutí a vzklíčila ve mě touha, ušít z tohoto materiálu top. Lákala mě jeho drobná plastická struktura, neboli vafličky. Čtverečky s důlkem. Úplet patří mezi pleteniny s vyšší gramáží (245 g/m²). Je bavlněný s 5% příměsí elastanu, takže je pružný. Významnou vlastností je vysoká savost, kvůli které se používají tkané vafle k výrobě utěrek, ručníků, osušek, županů. 

Projekt jsem tvořila z vaflového úpletu modré barvičky, který jsem též vyprala jako ostatní materiály na 30°C. 70 cm látky se srazilo na cca 66 cm. Materiál je pevný, pěkně drží tvar. Při stříhání dělal plastický povrch trochu problémy. U stříhání přes čtverečky nůžky krapet ujížděly. Průkrčník jsem se rozhodla pouze podehnout a přešít cikcakem. Cílem bylo začistit výstřih co nejjednodušeji. Vafle mi připadaly dost silné a nechtěla jsem riskovat sílu více vrstev materiálu na sobě u tak exponovaného místa. Bohužel pouze založením látky se výstřih až tak nestáhl a na stranách lehce odstává. Konce rukávů a spodní okraj jsem ukončila stejným způsobem. Spodní okraj jsem založila opravdu notně, ale aspoň se šev nekroutí a neotáčí. Ani se nehne :o)

 


Závěrem

Všechny vršky jsem šila pěkně na tělo, aby teplíčko nemohlo nikam uniknout :o) záleží samozřejmě na každém, čemu dává přednost. Pokud se rozhodnete do podobného projektu pustit také, podívejte se na naši nabídku úpletů. Ušité výtvory nám můžete posílat na info@latkaniny.cz a my je rádi vystavíme na našem webu v kategorii Vaše z našich. Zde se můžete pochlubit a inspirovat další :o) Příjemné tvoření!

 

Pokračujte v čtení BLOGU: