Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Letní šaty z mušelínu

Letní šaty z mušelínu hl.foto

Někdy v červnu jsem se řítila nákupním centrem, nebo spíš povlávala za svou dvanáctiletou dcerou, při nákupech výbavy na dovolenou k moři. Nebylo času nazbyt dívat se moc kolem sebe, ale i tak se mi podařilo zachytit, že mušelín jako materiál právě zažívá svůj boom. V hlavě se mi začal rodit nápad na moje první šaty z mušelínu. Dlouho jsem tu představu v sobě nosila, pohrávala si s ní a teď jsem ji konečně dovedla do vítězného konce :o) Přináším článek o tom, jak si ušít jednoduché šaty z mušelínu, aniž byste měli koupený střih. 


Jak si udělat jednoduchý střih na šaty z mušelínu

Nákres šatů z mušelínuMoje představa, jaké šaty chci šít, byla okoukaná z nabízené konfekce v obchodech. Přála jsem si šatky bez rukávů, vrchní díl střižený pod prsa a sukni pouze z nařaseného pruhu látky. Nechtěla jsem úplně styl oversize šatů, jak se dnes hodně nosí, spíše jednoduše kopírující postavu. Ovšem nakonec si mušelín udělal své, jak záhy uvidíte :o)

Jelikož jsem neměla žádný střih, který by se dal použít, jen svojí představu, pátrala jsem ve svém šatníku, co by se dalo využít. Našla jsem jedny sportovní šatičky, které se pro můj účel výtečně hodily. Bylo potřeba vykreslit střih pro přední a zadní horní díly a rozhodnout se, jakým stylem začistím průkrčník a průramky. Jelikož je materiálem mušelín, který není primárně pružný, nemá v sobě žádné elastické vlákno, a tudíž se vytahuje pouze proto, že má vrásčitý povrch, zvolila jsem začištění podsádkou. Vypadá mnohem efektněji než olemování proužkem, které si ani u dvojité gázoviny nedokáži představit. Poslední možností je potom obyčejné podehnutí. a to jsem nechtěla riskovat. Bála jsem se, že pokud kraj otočím a prošiju rovnostehem, okraj se vytáhne a bude odstávat. Možná by v tomto případě pomohlo nažehlení proužku vlizelínu, aby se materiál nehnul. Nicméně to vyzkoušené zatím nemám :o)

Saty z mušelínu (0) 

Střih si vykreslíme dle vybraných šatů na střihový papír. Vždy postačí jedna polovina. Přeměříme si obvod hrudníku (OH) a překontrolujeme si, zda nám sedí se střihem. OH měříme tak jak jsme zvyklé šatky nosit, buď s podprsenkou, braletkou, atd., nebo bez podprsenky. Takže pokud mám OH 82 cm, vychází mi šíře jednoho dílu 20,5 cm (82/4). Délku si zvolíme tak, aby vršek končil pod prsy a bylo nám to příjemné. Máme-li zkontrolováno a střih sedí s našimi naměřenými mírami, zkusíme, zda na sebe sedí protilehlé náramenice a boční linie obou dílů. To znamená, jestli jsou jejich délky shodné. Popřípadě střihy upravíme. A pak teprve si je vystřihneme. 

Výstřih si můžeme zvolit, jaký chceme. Záleží na našich individuálních potřebách, ale musíme mít na paměti, že mušelín se roztáhne jen mírně. Průkrčník musí být tedy dostatečně velký, abychom jím protáhli hlavu. Já jsem vykopírovala stejný jako u vzorových šatů, který je též pevný a v pohodě se vejdu :o) jen jsem si dopřála malou úpravu na předním díle viz. nákres šatů výše.

Saty z mušelínu (1)

Střih podsádky je jednoduchý. Použijeme ji na průkrčník a průramky. Vezmeme si jeden ze střihů, nejprve přední díl a obkreslíme kraj průramku, část náramenice a část boční linie. Šířku podsádky namalujeme dle šířky ramínek. Já jsem načrtla nahoře 2 cm a dole cca 3 cm. Pak dokončíme díl podsádky dle linie okraje. Stejným stylem budeme pokračovat ve vytvoření dalších podsádek. Zadní průramek uděláme úplně stejně. U předního a zadního průkrčníku postačí vykreslit pouze půlka výstřihu. V jeho středu budeme počítat s přehybem látky. Stříhat tedy budeme z dvojité látky s ohybem.

Saty z mušelínu (3)

A takhle vypadají připravené střihy na podsádku :o) Na předním průkrčníku je vyznačeno, kam až se výstřih prostřihne.

Saty z mušelínu (4)

Pokud nemáme odzkoušeno, doporučuji si pro jistotu ušít z připraveného střihu zkušební vzorek vrchní části šatů. To, abychom zaručeně věděli, že ho jednak dostaneme na sebe, že není příliš úzký a jak nám celkově sedí. Nemáme-li přímo mušelín (to byl můj případ), použijeme bavlněné plátno, které je pevné. Když nám padne to, mušelín bude 100% v pořádku. Tím jak je zvrásněný, má totiž tendenci lehce pružit a vytáhnout se. Pak se už nemusíme velikosti bát.

Saty z mušelínu (2)


Co je na šaty potřeba 

Na velikost 36 jsem spotřebovala:

  • 1,1 m mušelínu (šíře 130 - 140 cm)
  • 1 knoflík
  • neelastickou krajku na přizdobení dle šíře sukně
  • sutašku (ozdobný provázek) na přichycení knoflíku, k dozdobení pásku

Postup ušití šatů z mušelínu

1) střih položíme na dvojitý mušelínu s přehybem po směru osnovy. To znamená, že linie středu předního střihového dílu odpovídá směru vlákna. Směr vlákna probíhá rovnoběžně s pevnými okraji látky. Na střihu to bývá vyznačeno šipkou (na fotografii je to přímka odpovídající délce předního dílu). Střih připevníme špendlíky či svorkami.

Vystřihneme si jeden přední díl. Na švové přídavky přidáváme všude 1 cm. Já jsem chtěla mít výstřih a průramky o chloupek větší, a tak jsem zde na přídavky nepřidávala. Tady záleží na vašem uvážení. Chcete-li výstřih a průramky dle střihu, určitě přidejte. Přídavky jsou na střihu označeny znaménkem plus. 

Saty z mušelínu (5)

2) opět z dvojitého vrstvy materiálu s přehybem vystřihneme jeden zadní díl a nezapomeneme na přídavky na švy.

Saty z mušelínu (6)

3) napolohujeme si střihy podsádky. Představíme si, kde na předním a zadním střihu jsou jednotlivé části podsádky, a tím směrem je pokládáme na dvojitý mušelín. Podsádku na přední a zadní průkrčník dáváme k ohybu látky, ostatní průramkové podsádky volně.

Saty z mušelínu (7)

4) zadní díl s podsádkami

Saty z mušelínu (9)

5) přední díl s podsádkami

Saty z mušelínu (10)

6) na předním díle a podsádce si pomocí pravítka nakreslíme rozstřižení výstřihu a místo označíme malým nástřihem. 

Saty z mušelínu (11)

7) výstřih rozstřihneme dle vyznačené linie

Saty z mušelínu (12)

8) sešpendlíme si podsádky předního a zadního průkrčníku

Saty z mušelínu (13)

9) sešijeme je, a to nejprve 1 cm od okraje rovnostehem. Nastavíme si kratší steh, aby byl steh hustější a netvořily se ve švech dírky. Potom začistíme buď overlockem nebo normálním šicím strojem.

Saty z mušelínu (14)

10) sešpendlíme si náramenice předního a zadního dílu

Saty z mušelínu (15)

11) náramenice sešijeme rovnostehem a začistíme

Saty z mušelínu (16)

12) na zadní podsádce výstřihu označíme střed malým nástřihem

Saty z mušelínu (17)

13) u průkrčníku zadního dílu označíme střed též malým nástřihem

Saty z mušelínu (18)

14) sestehujeme si nebo sešpendlíme pečlivě výstřih a podsádku líc k líci

Saty z mušelínu (21)

15) u náramenic si dáme pozor, aby nám švy zapadly pěkně do zámků. To znamená, že jeden šev dáme napravo a druhý nalevo. Vznikne tak ploška.

Saty z mušelínu (20)

16) načrtneme si raději nejproblematičtější místo k šití, aby bylo stejnoměrně ušito. Tedy prostřižení výstřihu.

Saty z mušelínu (22)

17) vyzkoušíme si, kde chceme mít zapínání výstřihu. Provázek k zapnutí knoflíku musíme všít společně s podsádkou. Fajn je dát knoflík co nejvýše, aby se výstřih nerozevíral. Dobře si to odhadněte, mně se bohužel povedlo ho dát kapku níž než by bylo záhodno. Důležitá je též délka provázku. Pečlivě si ji naměřte, aby pak nebyla příliš dlouhá nebo krátká. Namísto pevného provázku (sutašky) můžeme klidně použít úzkou gumičku, která je flexibilnější.

Saty z mušelínu (23)

18) máme-li naměřeno, provázek otočíme obloučkem směrem dovnitř (do lícových stran). Pro jistotu si ho přichytíme. Konce přišijeme a vršek aspoň přišpendlíme, aby se nám při šití nehnul.

Saty z mušelínu (24)

19) pokud jste ještě nikdy nešili výstřih s podsádkou, doporučuji si to vyzkoušet nejprve nanečisto. Třeba na zkušebním vzorku. Udělala jsem to také, abych viděla, jak bude výstřih s nastřižením vypadat.

Nejprve sešijeme podsádku a výstřih rovnostehem. Já jsem pak i začistila. Ale začišťovat není potřeba pokud podsádku po vyvrácení chceme přištepovat. 

Saty z mušelínu (25)

20) poté přišijeme nastřižení výstřihu pouze rovnostehem. U provázku přejedeme několikrát tam a zpět, aby držel.

Saty z mušelínu (26)

21) než podsádku vyvrátíme, u konce výstřihu si látku nastřihneme. Materiál pak nebude v obloučku táhnout.

Saty z mušelínu (27)

22) nahoře sestřihneme vyčnívají rohy, aby nám materiál nepřekážel při vyvracení do lícové strany. Nezapomeneme zastřihnout konec provázku na úroveň přídavku látky.

Okraj nyní již celé spojené podsádky si kolem dokola začistíme overlockem.

Saty z mušelínu (28)

23) podsádku otočíme. Pečlivě sestehujeme nebo sešpendlíme tak, aby jsme byli na samé hraně švu.

Saty z mušelínu (29)

24) detail sešpendlení

Saty z mušelínu (30)

25) přištepujeme podsádku výstřihu rovnostehem cca 4 - 5 mm od okraje. Podsádku si pak můžeme na několika místech přichytit dvěma většími stehy do tvaru křížku. Nebo po celém obvodě lehce přišít, aby se nám nezvedala a neotáčela.

Saty z mušelínu (31)

26) detail přištepování

Saty z mušelínu (32)

27) dále nastehujeme nebo sešpendlíme podsádky k průramkům lícem k líci. Švy hezky do zámků.

Saty z mušelínu (44)

28) sešijeme rovnostehem. Můžeme, ale nemusíme začistit. Začistíme ale určitě okraje podsádek kolem dokola.

Saty z mušelínu (45)

29) otočíme podsádky do rubu a přištepujeme je.

Saty z mušelínu (46)

30) sukni si vytvoříme z pruhu mušelínu. Délku sukně si uděláme podle sebe. Šíře pruhu se odvíjí od hustoty nařasení. Já jsem použila k stejnoměrnému nařasení řasící patku k overlocku. Bohužel se úplně přesně nedá spočítat, kolik materiálu bude potřeba. Takže jsem nařasila jeden pruh na přední díl a druhý pruh na zadní díl. Až poté jsem sešívala boční linie. Samozřejmě se dá postupovat i jinačím způsobem. Nejprve sešít boční linie předního a zadního vrchního dílu, poté si nastehovat nařasený pruh, který už bude sešitý do kruhu a pak sešít. Možností je vícero :o)

Řasila jsem tedy overlockem a ještě prošila rovnostehem. Nakonec jsem z lícové strany šev přištepovala. 

Až když člověk ušije, vidí, jak se který materiál chová a jak střih vypadá. Takže jelikož mám širší boky, příště bych volila hustější nařasení nebo použila pruh, který bude mírně střižený do áčka. 

Saty z mušelínu (33)

31) pohled na řasení z rubu

Saty z mušelínu (35)

32) celkový pohled

Saty z mušelínu (36)

33) protože jsem chtěla mít pěkně začištěnou krajku, která měla zdobit lem sukně, našívala jsem ji postupně na oba díly zvlášť. Spodní kraje jsem začistila a na ně krajku dvěma rovnostehy našila. Schválně jsem jí otočila opačně, modrými obloučky nahoru. Prostě se mi to tak líbilo :o)

Saty z mušelínu (37)

34) přišitá krajka k spodnímu okraji šatů

Saty z mušelínu (38)

35) sešijeme boční linie od průramku až dolu ke spodnímu okraji s krajkou

Saty z mušelínu (39)

36) na této fotce je vidět, o kolik se mušelín vytáhnul a já musela boční linie zužovat - nechtěla jsem mít šaty úplně oversize :o)

Saty z mušelínu (40)

37) konečný boční šev

Saty z mušelínu (41)

38) švový přídavek na konci šatů složíme k jedné straně a přišijeme, aby šev netrčel na rubu

Saty z mušelínu (42)

39) pohled z rubu na přichycený šev

Saty z mušelínu (43)

40) pro ozvláštnění mě napadlo vytvořit si ještě široký pásek. Použila jsem na něj zbytek tmavé džínoviny, pruh bílého mušelínu a modrou sutašku (ozdobný provázek). Pro zpevnění pásku můžeme přidat jako prostřední vrstvu výztuhu. Sutašku jsem našila cik-cakem a kraje pásku obnitkovala na overlocku. Kontrast bílé nitky a temně modré sutašky vypadá efektně. Stejně jako bílého mušelínu a tmavě modrého obnitkování. Druhá strana opasku je jednoduše džínová. K šatkám se suprově hodí. 

Saty z mušelínu (48)

41) detail pásku

Saty z mušelínu (47)


Proč právě mušelín

  • 100% přírodní materiál (100% bavlna)
  • vzdušná lehká látka (dvě jemné vrstvy bavlněné gázoviny na sobě, spojené tenkým vláknem)
  • příjemný na dotek, poddajný
  • prodyšný
  • krásně saje
  • s každým vypráním se mušelín stává měkčí a hebčí

Více o mušelínu najdete v našem Slovníku (nejen) textilních materiálů.


Závěrem

Na závěr jsem vložila fotky šatů na mé maličkosti pro představu, jak vypadají na postavě. Mě si prosím moc nevšímejte. Zjistila jsem, že by se mi šiknul nějaký kurz modelingu :o) skutečně to není hračka :o) tak hodně štěstí při tvoření 💗