Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Návod na míček

Návod na míček - hl.foto

Minulý týden jsem přišla večer domů a na stole jsem našla zajímavou věcičku. Nejmladší dcerka měla v mateřské školce vystoupení pro tatínky a přinesla roztomilý dáreček od paní knihovnice. Malý míč ušitý z nepravidelných pruhů látek. Dívala jsem se na něj a v duchu si říkala, že je to další nápad, jak upotřebit zbytky látek. Tentokrát odstřižky nepružných materiálů, nejlépe bavlněných plátýnek. A tak se chci s Vámi o tuto skvělou myšlenku podělit. Snad to paní tvůrkyni nebude vadit :o)

Pamatuji si, že když byly děti malé, pořídili jsme v Ikee též ušitý balón, aby se Kuba s Adélkou bez obav naučili chytat a házet. Navíc super věcička pro takové to "domácí řádění". Nehrozí, že se něco rozbije :o)

Míček se dá ušít v jakékoli velikosti. Budou ho milovat malá miminka, protože je měkoučký, příjemný na dotek a co si budeme povídat, na ochutnávání boží! Až se dítko postaví na nožky, může si s větším míčem osvojovat chytání a házení. No, a nesmíme zapomenout, že i domácí mazlíčci mají rádi zábavu. Myslím, že pejsek menšího vzrůstu, podobnou hračku rád uvítá.


Vytvoření šablony

Šablona míč obrázek (1)Vytvoření šablony dílu, ze kterého je míč ušitý, je jednoduché. Proto si každý může zvolit vlastní velikost výsledného výrobku a navrhnout šablonu svoji.

Výrobek budeme šít z 6 dílů, které tvarem připomínají surf :o) Nejprve je potřeba si ujasnit, jak velký míč, míček chceme. Postačí vědět přibližný obvod dané koule. Pak už jen trochu matematiky.

1) Obvod vydělíme dvěma a dostaneme výšku dílu. 

2) Obvod vydělíme počtem dílů a dostaneme šířku dílu.

Vysvětlíme si na našem příkladu. Známe obvod koule, který je 36 cm. Výšku dílu vypočteme: 36/2=18 cm. Při šití ze 6 tvarů bude šířka jednoho dílů: 36/6=6 cm.

Zbývá ještě pamatovat na připočítání 0,5 cm na přídavky na švy. Tudíž se dostáváme na míry 19 cm (18+0,5+0,5) na výšku a 7 cm (6+0,5+0,5) na šířku. A můžeme si šablonu vytvořit. 

Narýsujeme si dvě na sebe kolmé přímky. Od jejich průsečíku vyneseme na každou stranu vypočítané míry. To znamená, nahoru a dolu 9,5 cm. Doprava a doleva 3,5 cm. Spojíme si obloučkem nejprve jednu čtvrtinu tvaru a ostatní obkreslíme, aby byl tvar symetrický. Máme hotovo.

Šablonu v rozměrech 19 cm x 7 cm přikládám ke stažení. Tiskneme v nezmenšeném (100%) měřítku, tzn. ve skutečné velikosti. Po vytištění si raději míry přeměřte :o)


Postup ušití 

1) nachystáme si odstřižky látek, které chceme na výrobu využít. Jak už jsem výše psala, je potřeba najít nepružný materiál. Bavlněné plátno, kanvas, atd. Nemáte-li zrovna po ruce žádné zbytky látek, podívejte se prosím do naší nabídky bavlněných pláten. Dále postačí trocha výplně k vycpání míčku. Třeba ze starého polštáře :o) 

Návod na míček (0)

2) materiál si vyžehlíme

Návod na míček (1)

3) připravíme si nebo vytiskneme šablonu dle požadované velikosti míče. Vystřihneme ji. Přišpendlíme ji k látce a vystřihneme.

Návod na míček (3)

4) nebo můžeme střih vykreslit křídou a pak díl vystřihnout

Návod na míček (4)

5) měli bychom potom tedy mít 6 stejných dílů

Návod na míček (5)

6) sešpendlíme si dva díly lícem k sobě

Návod na míček (6)

7) ověříme si u šicího stroje, jak daleko od jehly budeme látku vést, abychom šili 0,5 cm od okraje. V šabloně je totiž počítáno s 0,5 cm přídavky na švy.

Návod na míček (7)

8) sešijeme rovnostehem první dva díly k sobě. Doporučuji použít drobnější steh, aby se nám pak z lícové strany ve švech netvořily díry. Také je fajn na začátku a na konci steh zapošít, aby se šití nepáralo :o)

Návod na míček (8)

9) sešijeme tímto způsobem 3 díly k sobě

Návod na míček (10)

10) stejně tak uděláme i druhou polovici míče

Návod na míček (12)

11) vložíme do sebe navzájem půlky míčku, a to lícem k líci. Pěkně si strany sešpendlíme tak, aby k sobě přesně přiléhaly špičky dílů. Dbáme na to, abychom horní a dolní švy rozložili na plocho. 

Návod na míček (16)

12) chceme-li přidat do švu nějakou cedulku, uděláme to. Dále si v jedné části vyměříme zhruba 3 - 4 cm otvor, který necháme nezašitý. Křídou si ho naznačíme. Díra bude sloužit k naplnění míčku výplní. 

Návod na míček (15)

13) šít začínáme od vyznačeného otvoru. Nezapomeneme steh zapošít. Prošijeme celý obvod koule k druhé vyznačené značce otvoru a zase zapošijeme. Více namáhané švy můžeme prošít několikrát, například všitou cedulku nebo špičky míče. 

Návod na míček (19)

14) hotový obal balónku vyvrátíme otvorem na druhou lícovou stranu. Nevím jak vy, ale já jsem si u toho připadala jako Popelka, která tahala z oříšku kouzelné šaty :o)

Návod na míček (21)

15) teď už jen zbývá trpělivě plnit a plnit ...

Návod na míček (22)

16) výplň pěkně v míčku promačkáme, aby byl hezky kulatý. Nyní zbývá jen ručně zašít plnící otvor.

Návod na míček (23)

17) k zašití díry použijeme skrytý steh. Jehlu zapíchneme z rubu kousek do již ušitého švu. A budeme pokračovat v šití.

Návod na míček (24)

18) jehlu zapichujeme vždy do hrany ohnuté látky. Tam kde na jedné straně jehlu vypíchneme, zapíchneme na protější straně do stejného místa a vypíchneme o kousek dál opět v hraně zahnuté látky. Nit zatáhneme, tím se látky stáhnou k sobě a šití není vidět. Tady by možná stálo za to mít přídavky na švy o trochu větší, postačí 1 cm. Stalo se mi, že se látka začala právě v místě otvoru třepit a musela jsem šít více než 0,5 cm od okraje. To samozřejmě lehce ovlivnilo tvar míčku na této straně.

Návod na míček (25)

19) zašitý otvor

Návod na míček (26)

20) a je hotovo! Vpravo původní míček, vlevo nový ušitý. Hurááá!

Návod na míček (28)


Další varianty míčku

Míček můžeme šít v různých variantách. Tak třeba podle velikosti. Tady záleží pro koho a na co bude sloužit. Například jako první házecí míč. Budeme volit velikost akorát do náruče daného prcka. Nebo může jít o kopací míč ve velikosti fotbalového mičudy. Tady bych plnila těžší výplní, třeba kousky molitanu. 

Pro miminka můžeme míč použít k zavěšení nad postýlku nebo pouze nad podložku na zemi, kam dítě položíme. Zpestříme ho pro mimi tím, že do švů všijeme přehnuté stužky (pozor při přišívání směřuje ohyb stužky dovnitř, konce ven). Můžeme do míčku při plnění přihodit i chrastítko. Vznikne nám tak úžasná hračka na podporu hrubé motoriky. Balón stimuluje mimi k zvedání ručiček a nožiček, čímž posiluje celé tělíčko. Zejména břišní svalíky, které pak využije při přetáčení na bok a následně na bříško. 

Pro domácí mazlíčky bych volila menší velikost balónku. A jestliže máte pejska podobného ražení jako my, je lepší vymyslet výplň míčku, která je poživatelná. Například dřevitou vlnu, peckoviny, pohankové slupky a tak dále. Známe to, nenechavý pesan hračku roztrhá a vnitřek trochu ochutná, než mu ji stačíme vzít :o) 

Podle toho pro koho je míč určený, volíme vzory použitého materiálu. To je jasné. Každé dítko preferuje něco jiného. Naše Kačenka třeba horuje pro jednorožce. Můžeme se tedy snažit trefit motivy na materiálu, které udělají radost. Čím je míček menší, tím vyniknou spíše drobnější vzory látek. A naopak.

Další možností je vyhrát si s tvary a množstvím dílů. Základní tvar dílu lze rozdělit na menší kusy a vytvořit tak něco jako originální patchwork míček. Fantazii se meze nekladou :o)


Závěrem

Doufám, že idea látkového míče z odstřižků najde nějaké příznivce! Tak hurá do šití :o)

A pokud hledáte další nápady na zbytkové šití, podívejte se do naší blogové rubriky Co ušít ze zbytků látek.

 

Pokračujte v čtení BLOGU: