Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Jak ušít podsedák

Jak ušít podsedák hlavní foto

Rozhodla jsem se, že o kousek víc zútulním šicí dílnu na kurzy šití a ušiji podsedáky na židle. Takže dnešní cíl bude jasný :o) článek o tom, jak ušít podsedák na židli. Ona totiž taková maličkost může nadělat hodně muziky. Vykouzlí útulné prostředí, dokreslí ráz interiéru, a v neposlední řadě švadlenkám poskytne pohodlíčko na sedací část těla. Směle do toho a půl je hotovo :o)


Varianty podsedáků 

Podle údržby

 • podsedák se snímatelným pratelným povlakem
 • podsedák bez snímatelného potahu, který se pere vcelku i s výplní

Podle uchycení k židli

 • dva proužky suchých zipů (smyčka a háček proti sobě) do rohů
 • tkalouny nebo šnůry/provázky do rohů
 • guma uchycená do rohů. Podsedák se pak navléká přes opěradlo židle.
 • a další

V článku budu popisovat vytvoření podsedáku s pratelným potahem jednoduše bez zipu, pouze s překrytím dvou částí zadního dílu proti sobě. Tím vznikne otvor na prostrčení výplně dovnitř. Uchycení budu řešit šňůrou Macrame v zadních rozích povlaku. Na vrchní díl použiji dekorační látku, na spodní postačí bavlněné plátno a jako výplň jsem zvolila silný filc.


Vhodné látky

Interiérový podsedák

 • bavlněná plátna
 • dekorační látky
 • potahové látky

Venkovní podsedák

 • dekorační látky
 • potahové látky
 • bavlna s PVC vrstvou (vodoodpudivý materiál)
 • lehátkovina (silný a pevný materiál)
 • kočárkovina (pevný a nepromokavý materiál)
 • batohovina (pevný a nepromokavý materiál)
 • látka s teflonovou úpravou (odolnost proti vlivům světla, vodoodpudivá, ale ne nepromokavá)

Dekorační a potahové látky jsou bavlněné směsové tkaniny s vyšší gramáží.  Díky přidanému polyesteru a způsobu zpracování tkaniny je látka pevná, stálobarevná a trvanlivější proti oděru. Naše dekorační látky najdete zde.

Na podsedáky do interiéru se hodí i bavlněná plátna. Je potřeba jen počítat s tím, že tkanina je slabší, ne tak pevná. Na našich stránkách najdete tuto nabídku bavlněných pláten.

Na potahy do exteriéru je možné využít specifických látek, které jsou určené primárně k venkovnímu účelu. Sem patří lehátkovina, kočárkovina, batohovina a materiály se speciální úpravou.


Vhodné výplně

 • starý sedák nebo výplň z něho
 • molitan v různých výškách
 • paměťová pěna v různých výškách
 • vatelín ve vyšších gramážích
 • silný filc

Postup ušití podsedáku

1) připravíme si židli, na kterou budeme podsedák šít

Jak ušít podsedák (0)

2) je-li sedák židle nerovnoměrný, obkreslíme si jeho tvar na střihový papír. Pokud je sedák židle jednoduše čtvercový nebo obdélníkový, stačí změřit jeho míry a pomocí kolmic nakreslit střih. Možnost je též nedělat podsedák na celou plochu sedáku židle. To záleží čistě na představě, jakou máme a podle toho střih upravíme :o)

Jak ušít podsedák (1)

3) střih si vystřihneme. Abychom zjistili, že je střih symetrický přeložíme ho z obou stran na polovinu. Porovnáme, zda se linie shodují, případně je upravíme.

Jak ušít podsedák (2)

4) podle střihu obkreslíme výplň

Jak ušít podsedák (3)

5) výplň vystřihneme

Jak ušít podsedák (4)

6) stávající střih použijeme dále na přední stranu povlaku na podsedák. Nyní si připravíme střih na zadní stranu potahu. Obkreslíme stávají střih a narýsujeme dvě rovnoběžky se středovou linií ve vzdálenosti 3 cm na každou stranu. To znamená, že budeme počítat s 6 cm překrytím středových částí zadního dílu povlaku proti sobě. Na fotce jsou to ty červené čáry. To stejné uděláme i na prvním střihu. Takže budeme mít dva stejné.

Jak ušít podsedák (5)

7) Připravíme si vybraný materiál na vrchní díl povlaku. Vyžehlíme ho. Pokud má pevný okraj, odstřihneme ho nebo odřízneme řezákem. Má-li látka nějaký vzor, položíme si na ní střih tak, aby šel rovně přes střed podsedáku. Pak ho přichytíme špendlíky k látce.

Jak ušít podsedák (6)

8) podle výšky výplně zvolíme přídavky na švy. Sečteme výplň plus přídavky na švy. Filc, který jsem použila je cca 0,5 cm vysoký a přídavky na švy jsem počítala 0,55 cm (dle nejkratšího obnitkovacího stehu na overlocku) na jeden materiál. Máme vrchní a spodní díl. Takže jsem vždy přidávala 1 cm.

Přídavky si můžeme křídou vyznačit nebo stříháme rovnou od oka :o)

Jak ušít podsedák (7)

9) chceme-li práci urychlit, můžeme rovnou stříhat díly z několika vrstev. Případně můžeme použít řezák, máme-li řezací podložku. Ale pozor na prstíky :o)

Jak ušít podsedák (8)

10) rozložíme si materiál (buď stejný nebo jinačí) pro zadní díl povlaku a přišpendlíme na něj střihy (když máme vystřižené všechny přední díly, můžeme střih zkrátit nebo jen ohnout dle jedné z červených čar. To stejné provedeme i s druhým střihem, ale podle druhé červené linie.). 

Tady opět nezapomeneme na přídavky na švy. Po obvodu budou stejné jako u předního dílu, ve středu budou 2 cm na založení.

Jak ušít podsedák (9)

11) a zadní díly vystřihneme

Jak ušít podsedák (10)

12) takto vypadají připravené díly

Jak ušít podsedák (11)

13) středové okraje obou částí zadního dílu obnitkujeme overlockem nebo začistíme normálním šicím strojem

Jak ušít podsedák (12)

14) kraje středů zahneme 2 cm a sežehlíme

Jak ušít podsedák (13)

15) okraje přišijeme širším rovnostehem. Držíme se vodící čáry na šicím stroji, na začátku a na konci zapošijeme.

Jak ušít podsedák (15)

16) ušité okraje

Jak ušít podsedák (16)

17) složíme si povlak s výplní tak, jak bude nakonec vypadat, abychom zkontrolovali, kolik přídavku na švy máme na šití. Podle toho zvolíme, v jaké vzdálenosti budeme sešívat díly od jejich okrajů. Mělo by nám to vyjít tak, jak jsme si původně plánovali. Ale lepší je se přesvědčit :o)

Jak ušít podsedák (17)

18) sešpendlíme si přední a zadní díly lícem k líci k sobě. Pohlídáme si, aby překrytí zadních dílů bylo na každé straně stejné, a to 6 cm.

Jak ušít podsedák (18)

19) připravíme si provázky k upevnění podsedáku. Já jsem stříhala dva po 70 cm. Je potřeba, aby jsme bez problémů udělali na provázku mašli. Záleží tedy na tloušťce nohy židle. Zkuste si to. Provázky na konci zauzlujeme. 

Jak ušít podsedák (19)

20) do zadních rohů sešpendleného povlaku přichytíme špendlíkem provázky složené na polovinu. Konci budou směřovat do lícových stran.

Jak ušít podsedák (20)

21) sešijeme díly užším rovnostehem ve vzdálenosti přídavku na švy kolem dokola. Překrývající se místa na středu přejedeme vícekrát. To stejné provedeme u provázků, aby pěkně držely a nevytrhly se.

Jak ušít podsedák (21)

22) okraje začistíme

Jak ušít podsedák (22)

23) potah vyvrátíme do lícové strany. Pomůžeme si nataženými prsty dlaně, kterými projedeme zevnitř švy až na jejich hrany.

Jak ušít podsedák (23)

24) pohled na povlak z vrchní strany

Jak ušít podsedák (24)

25) do potahu vložíme výplň. Šev uvnitř narovnáme k jedné straně (horní či dolní), a tím nám vznikne hrana podsedáku. No, a máme hotový podsedák s pratelným povlakem :o)

Jak ušít podsedák (25)


Závěrem 

Podsedáky jsou ušity a už se moc těším, co na ně řeknou nové švadlenky na kurzech. Snad se jim budou líbit. A co vy? Taky jste se do nějakého "sedacího polštářku" pustili? 

Jak ušít podsedák konečné foto

 

Pokračujte v čtení BLOGU: