Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Dětské prostírání pro nácvik stolování

Dětské prostírání - hlavní foto (1)

Onehdy mi nejmladší dcerka připomněla, co jsme se staršími dětmi tvořili, když byly malé. Tenkrát jsem hltala tipy jedné maminky, která pro svou dcerku vytvářela celou řadu Montessori pomůcek. Zalíbil se mi nápad stvořit si Obrázek dětského prostíránísvoje vlastní prostírání, které hravou formou naučí děti, kam patří vidlička, lžíce a nůž. Tak jsme začali s Kubou a Adélkou vyrábět prostírky podle momentálního období a nálady. Vzniklo tak krásné vánoční nebo zvířátkové. Zhotovovali jsme je ze čtvrtek, barevných a vánočních papírů, vystříhaných obrázků a různých ozdob. Nakonec jsem je prohnala laminovačkou pro snadnou údržbu :o) Jak jsem o tom Kačce vyprávěla, na nic nečekala. Vzala papír a vyšvihla během několika minut svoje první prostírání :o) s ničím se nijak zvlášť nemazala a rychlodílo bylo na světě :o) maminka zalaminovala a hotovo!

Nápad jsem oprášila a inovovala. Co takhle prostírání pro naše zlatíčka ušít? Určitě to nebude moc složité a zvládne to i začínající švadlenka. Ovšem radost, kterou udělá, bude neskutečná! Zkusme to!

Hned jak jsem se rozhodla tento projekt uskutečnit, začala jsem načítat, jak to se správným stolováním je. Základ známe všichni, ale tápala jsem, kam umístit pro děti misku na salát nebo na kompot. Po dlouhém hledání jsem konečně našla. Takže budu citovat:

"Vlevo u talíře, je-li třeba, misku nebo talířek na salát. Misku na kompot stavíme vpravo před jídelní talíř. Lžička ke kompotu se dává před talíř - rukovětí k pravé ruce." (www.vareni.cz/magazin/stolovani-o-prostirani)

Poněvadž sklenička/hrníček se dává na pravou stranu a výše uvedená informace umožňuje dvě možnosti umístění pro moje potřeby, postavila jsem misku na kompot/salát doleva :o) 


Co je na prostírání potřeba

Na prostírání je potřeba mít kombinaci alespoň dvou, nejlépe tří látek, které k sobě ladí. Vybírat můžeme z nepružných materiálů, tedy bavlněných pláten. Pokud doma zrovna nemáte z čeho tvořit, zkuste se podívat na naši nabídku bavln. 

Aby byla prostírka pevná, je dobré ji zpevnit výztuží, která je z obou stran nažehlovací. Já jsem použila Ronofix z krámku. Je oboustranně přižehlovací a je dostatečně silný (100+18+18 g/m²).

Spotřeba materiálu - kombinace tří látek

  • obdélník o velikosti 32 x 44 cm - materiál 1 (zadní díl)
  • obdélník o velikosti 32 x 44 cm - materiál 2 (přední díl)
  • obdélník o velikosti 30 x 42 cm - oboustranně nažehlovací výztuž
  • obdélník o velikosti 20 x 35 cm - materiál 1 (talíř, příbor a lžička na kompot, hrnek, kompot)
  • obdélník o velikosti 13 x 13 cm - materiál 2 (střed talíře)

Spotřeba materiálu - kombinace dvou látek

  • obdélník o velikosti 32 x 44 cm - materiál 1 (zadní díl)
  • obdélník o velikosti 32 x 44 cm - materiál 2 (přední díl)
  • obdélník o velikosti 30 x 42 cm - oboustranně nažehlovací výztuž
  • obdélník o velikosti 30 x 30 cm - materiál 1 (talíř, příbor a lžička na kompot)
  • obdélník o velikosti 13 x 30 cm - materiál 3 (střed talíře, hrnek, kompot)

Spotřeba je vypočítána na prostírání o velikosti 30 x 42 cm. Všechny látkové díly si přežehlíme.


Postup šití dětského prostírání

1) vytiskneme si šablony. Při tisku nezapomeneme zaškrtnout, že chceme tisknout stránky ve skutečné velikosti.

Ke stažení: Dětské prostírání - šablona

Dětské prostírání postup ušití

2) vystřihneme si šablony

Dětské prostírání postup ušití (1)

3) šablony si rozložíme na materiály, které máme připravené pro jednotlivé díly. Šablony pokládáme na materiál, který je rubem nahoru.

Dětské prostírání postup ušití (2)

4) šablonky si zafixujeme buď špendlíky a rovnou stříháme, nebo je obkreslíme křídou a poté vystřihneme. Co nám vyhovuje :o)

Dětské prostírání postup ušití (3)

5) nyní máme všechny díly připravené 

Dětské prostírání postup ušití (4)

6) jednotlivé díly si rozložíme na přední/lícový obdélník prostírání viz. třetí strana šablony ke stažení

Dětské prostírání postup ušití (5)

7) díly si přišpendlíme k podkladu tak, jak je chceme mít přišité

Dětské prostírání postup ušití (6)

8) jednotlivé dílky přišijeme cikcakem neboli entlem na šicím stroji. Mně vyhovoval steh dlouhý 1,4 mm a široký 3,5 mm. Nejlepší je si na kousku materiálu vyzkoušet, jaká velikost se bude líbit :o) u vidličky buď můžeme jednotlivé hroty vyšít cikcakem nebo rovnostehem, nebo je možné je jen dokreslit fixou na textil :o)

Dětské prostírání postup ušití (7)

9) na líci nám zůstanou nitky ze šití

Dětské prostírání postup ušití (8)

10) nitky zatáhneme špendlíkem do rubu 

Dětské prostírání postup ušití (9)

11) pro jistotu ještě na nitkách uděláme uzlíky

Dětské prostírání postup ušití (11)

12) po ušití si vrchní díl vyžehlíme

Dětské prostírání postup ušití (12)

13) přiložíme si lícem k sobě vrchní a spodní díl prostírání a sešpendlíme

Dětské prostírání postup ušití (13)

14) sešijeme boční okraje a vrchní okraj prostírání, a to rovnostehem 7 mm od kraje. To odpovídá tomu, když je jehla v poloze uprostřed patky. Spodní okraj neprošíváme. Šít začneme z jedné boční strany a skončíme na druhé.

Dětské prostírání postup ušití (14)

15) je dobré šít drobnějším stehem. Takto šití vypadá.

Dětské prostírání postup ušití (15)

16) než prostírání vyvrátíme do lícové strany, ustřihneme růžky, aby nám pak látka v rozích nepřekážela a netvořila nevzhledné tvary

Dětské prostírání postup ušití (16)

17) prostírání otočíme, v rozích si opatrně pomůžeme třeba pinzetou

Dětské prostírání postup ušití (17)

18) nejprve si porovnáme obdélník ronofixu s odšitým prostíráním. Pokud je potřeba, velikost výztuže upravíme tak, aby bylo možné ji vložit dovnitř. Mně se ronofix nejlépe vkládal tak, že jsem si prostírání otočila lícem dolu, postupně ho tam popotahováním nandala, pomohla jsem si i sklepáváním. Pak jsem použila pinzetu a vnitřní švy jsem "přiznala" na rubové straně. To znamená, že švy jsou nahoře nad výztuží a rámeček ze zahnutí vzniká na rubu. Na vrchní straně nejsou švy vidět, jsou pod výztuhou.. Spodní okraj prostírání by měl výztuž překrývat alespoň o 1 - 1,5 cm.

Dětské prostírání postup ušití (18)

19) z obou stran prostírání přežehlíme, a to směrem od horního okraje k dolnímu, aby se nám netvořily žádné bubliny, a zastavíme se zhruba 5 cm od spodního lemu (na fotce je vidět, že jsem nejprve dolní lem sešpendlila a pak teprve žehlila, což není dobrý postup. Žehlením se mi látka dole nakrabatila a musela jsem dolní lem přešpendlit).

Dětské prostírání postup ušití (19)

20) dolní okraj si sešpendlíme tak, aby nám rubový díl z vrchu nevykukoval

Dětské prostírání postup ušití (20)

21) a teď máme dvě možnosti: první z nich je sešít dolní lem ručním skrytým stehem. Skrytý steh se používá tehdy, když potřebujeme zašít otvor tak, aby nebyla vidět nit. Nejprve nit provlékneme tak, aby uzlík zůstal uvnitř. Dále pokračujeme v šití tím způsobem, že látku propichujeme v místě ohybu (tam, kde by se měly látky z jednotlivých stran dotýkat). Strany střídáme a látku propichujeme přesně naproti sobě (to znamená v místě, kde nit vyleze, tam na protější straně zase nit provlékneme). Na konci uděláme uzlík a nitku znovu protáhneme dovnitř do prostírání. Lehce zatáhneme a odstřihneme. Konec nitky zůstane uvnitř. 

Dětské prostírání postup ušití (22)

22) Když máme sešito, vyžehlíme ještě dolní okraj, čímž se vrchní a spodní díl prostírání přilepí k výztuži. A je hotovo :o)

Dětské prostírání postup ušití (23)

23) druhá možnost zakončení: je obšití kraje na šicím stroji. Opatrně vyžehlíme lícovou stranu až k dolnímu okraji tak, aby se nespojila s výztuží i spodní strana. 

Dětské prostírání postup ušití (25)

24) Přesah lícové strany přes výztuž zahneme dovnitř. Zahneme též rubovou stranu tak, aby z vrchu nevyčuhovala. Lem sešpendlíme.

Dětské prostírání postup ušití (26)

25) pak už zbývá jen prostírání po okrajích přešít námi vybraným stehem. Já jsem zvolila opět cikcak.

Dětské prostírání postup ušití (28)

26) vyžehlíme spodní část prostírání z rubové strany a je hotovo :o)

Dětské prostírání postup ušití (29)


Varianty prostírání

Pokud vytváříme prostírku pro hodně malé děti, nemusíme jim hlavinky zatěžovat ještě kompotem a lžičkou na něj. Postačí ušít jednodušší variantu jen talíř, příbor a hrníček na pití.

Na druhou stranu můžeme vytvořit daleko složitější prostírání s dalšími prvky správného stolování :o) fantazii se meze nekladou!


Použité materiály

Zaujaly Vás použité materiály? Níže následují:

1) Plátno bavlněné lněný efekt, šedá

2) Plátno bavlněné bílý puntíček, šedá

3) Bavlna jednorožec

4) Mentolové bavlněné plátno

5) Plátno bavlněné růžová drobná kvítka, bílá

6) Ronofix oboustranný 100+18+18 g/m2


Závěrem

Podložka na stůl bude hravou formou učit Vaše dítě, jak správně pokládat příbor, talíř, hrneček a misku. Povede ho k samostatnosti při stolování a pomůže si uvědomovat pravostrannou a levostrannou orientaci.

Inspirujte se a pošlete nám Vaše výtvory na email info@latkaniny.cz. Budu se těšit!

 

Pokračujte v čtení BLOGU: