Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Co je metráž

Metráž je zboží, které se prodává po metrech. Termín se používá v různých odvětvích, jako je textilní a papírenský průmysl, logistika, stavebnictví atd.
 

Pro potřeby zjednodušení měření materiálů, které se vyrábějí v rolích, se používá pojem běžný metr. V textilním oboru tak běžný metr představuje obsah (obdélník) dané látky o délce 1 metr a se šířkou odpovídající šířce role. Pokud má například role šířku 1,3 m, bude 10 běžných metrů (10 b. m.) znázorňovat obsah 13 m². Přepočítávání různých šířek rolí na metry čtvereční by bylo obtížné, proto se zavedl institut běžného metru.

Textilie se vyrábějí třemi způsoby:

  • netkané textilie se tvoří přímo z vlákna (není potřeba nejprve vyrobit příze), která se zpevňují mechanicky, chemicky nebo kombinovaným způsobem
  • tkaniny se vyrábějí z přízí, jejichž pevnost a textura významně ovlivňuje jejich vlastnosti
  • pleteniny se vyrábějí taktéž z přízí (nemusí být tak pevné jako pro tkaní)

V kontextu dnešních globálních problémů by bylo dobré se začít zamýšlet nad výběrem vhodného materiálu pro tvorbu oděvů z hlediska jejich dopadu na životní prostředí. Zamýšlet se nad otázkami ohledně našich šatníků, jejich udržitelnosti a nad tím, jak my samy můžeme ovlivnit životní cyklus oděvů, které jdeme koupit nebo nám doma visí. Prostě začít od sebe :o)

Co u nás v metráži najdete:

Myslíme na to, aby Vaše hledání bylo co nejsnazší a nejefektivnější. Najdete u nás spoustu užitečných filtrů (barva, pro koho, vzor, certifikace, gramáž, tisk, cena, značka, na skladě, akce, novinka), díky nimž bude Vaše hledání rychlé a pohodlné.  Nejdůležitější je vědět, co hledáte :o) pak už to půjde snadno ... 

Dále stojí za povšimnutí samostatná kategorie Zbytky látek. Tady najdete nejlevnější látky, jelikož se jedná o dostřihové zbytky látek. Zpravidla jde o míry do 1 metru látky a jde o jediný poslední kus dané látky. Uvedená cena je vždy za tento jeden celý kus. Slevy se pohybují od 10% - 40%. Zbytky látek se dobře využijí na patchworkové projekty nebo výrobky ušité z kombinace různých materiálů.

Bavlněné plátno - metráž

Jednou z nejvšestrannějších a nejoblíbenějších tkanin je bavlna. Je to přírodní materiál (100% cotton), vyráběný kroucením vláken, které obalují tobolky bavlníku. Tato vlákna mají dobré absorpční vlastnosti (bavlna dobře saje), jsou měkká (bavlna je měkká, dobře se nosí). S bavlněným plátnem se šije velice snadno, jelikož není klouzavé ani elastické, a je proto ideální i pro první projekty začínajících švadlenek. Důležitou informací pro úspěch při šití je gramáž látky neboli hustota, se kterou byla ta která látka utkána. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční (př. 140 g/m²). Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. 
 
Užití bavlny je všestranné. Z bavlněného plátna se dá ušít například výbavička do postýlky pro miminko (zavinovačka, mantinely, nebesa, hračky), stolní (ubrusy, běhouny, prostírání) i ložní prádlo (povlečení, polštáře, přehozy), různé dekorace do interiérů (závěsy, podsedáky, dekorační polštáře, látkové košíky). Bavlněné plátno se hodí na zhotovení oblečení, od kterého nevyžadujeme, aby pružilo (sukně, šaty, košile, halenky) a módních doplňků (kabelek, tašek, baťohů, kapsiček). Typickým představitelem tvorby z bavlněného plátna jsou patchworkové výrobky (deky, přehozy poskládané z různě barevných obrazců z bavlny, zpravidla čtverečků). 
 
Údržba bavlněných látek je jednoduchá. Bavlnu lze prát v pračce, a to na 40ºC, a sušit v sušičce. Žehlit na bavlnu. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití tričko či jiný kousek nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat. Srážlivost bavlny je 3 až 5 % na metru. Záleží přitom na jakou teplotu látku perete (čím vyšší, tím víc se látka srazí) a také, jakou má látka hustotu tkaní (čím hustěji utkána, tím méně se srazí). Tato informace je pro Vás důležitá při samotném objednání látky, protože je třeba počítat s tím, že se látka při prvním vyprání o 3 až 5 cm na metru srazí. U některých kousků oblečení to již může být znát a je třeba s tím počítat.
 
Bavlna se často mísí s jinými vlákny a tím vznikají odolné směsové tkaniny - např. bavlněný úplet (žerzej), kanafas, popelín, krep, kment, mušelín, kreš, síťovina, voál, batist, fáčovina, madeira, damašek, froté, manšestr, flanel... 
 
V naší nabídce najdete jednak bavlněné plátno jednobarevné a vzorované, jednak džínovinu a vafle

Úplet - metráž

Úplet (neboli žerzej, tričkovina) je pletenina většinou s příměsí elastanu, spandexu či lycry, proto má měkký omak, je splývající, nemačká se a je elastická. Rozeznáváme úplet v jednolícní vazbě (single, jednolíc), který je méně pružný, méně roztažný. Jak název napovídá, má tato látka jen jeden líc. Z rubu jsou patrna očka. Je lehčí. Má tendenci se kroutit k lícní straně. Používá se na spodní a ložní prádlo, a lehké svrchní ošacení - trička, letní šaty. Další variantou je úplet v oboulícní vazbě (double, oboulíc), je pružnější. Jak název napovídá, líc i rub této látky vypadá stejně. Je tedy jedno, z které strany budete šít. Používá se na ošacení, kde vyžadujeme již větší pevnost - šaty, šatovky, roláky, trika s dlouhým rukávem, lehké mikiny.
 
Důležitou informací pro úspěch při šití je gramáž látky neboli hustota, se kterou byla ta která látka utkána či upletena. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční (př. 140 g/m²). Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. Úplety se většinou pohybují v rozmezí od 140 g/m² do 280 g/m². 
 
Vlastností úpletu lze dobře využít pro výrobu triček s krátkým i dlouhým rukávem, nátělníků, tunik, sukní, krátkých i maxisukní, šatů, šatovek, mikinošatů, maxišatů, kardiganů, čepic, čelenek, nákrčníků, kraťasů, legín, tepláků, mikin, sportovního oblečení, spodního prádla, kalhotek, tílek, ale i dupaček a hraček atd.
 
Údržba úpletů, tak jako všech pletenin, je poměrně jednoduchá. Naprostou většinu úpletů lze prát v pračce, a to na 30ºC. U úpletů se použití sušičky nedoporučuje. Nemusí se zpravidla žehlit. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití tričko či jiný kousek nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat.
 
V naší nabídce naleznete jednak úplety jednobarevné členěné podle materiálu na bavlněné, bambusové, modalové a směsové. Jednak úplety vzorované rozdělené podle materiálu na bavlněné, bambusové, modalové, viskózové a směsové.

Teplákovina - metráž

Teplákovina (výplněk) je elastická pletenina, vlastně druh úpletu. Nepočesaná (neboli s nepočesanou rubovou stranou) je teplákovina, na jejíž rubové straně jsou vidět zblízka klasické smyčky, vlákno není počesáno. Počesaná (neboli s počesanou rubovou stranou) je teplákovina, na jejíž rubové straně je vlákno počesáno, a proto má jemný chloupek. 
 
Důležitou informací pro úspěch při šití je gramáž látky neboli hustota, se kterou byla ta která látka utkána. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční (př. 140 g/m²). Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. Teplákovina se většinou pohybuje v rozmezí od 220 g/m² do 310 g/m². 
 
Teplákovina je vhodná zejména k šití tepláků, mikin, teplejších sukní i šatů, šatovek, bund, čepic, sportovního oblečení, vaků do kočárku apod.
 
Údržba teplákoviny, tak jako všech pletenin, je poměrně jednoduchá. Naprostou většinu teplákovin lze prát v pračce, a to na 30ºC. Použití sušičky se nedoporučuje. Teplákovina se nemusí žehlit. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití mikina či jiný kousek nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat. 
 

Náplet - tunel

Náplet neboli finerib či patent je žebrovaný úplet pletený 1 oko hladce a 1 obrace - při natažení tvoří jemné žebrování, je tudíž hladší. Nebo pletený 2 oka hladce a 2 obrace, u kterého je žebrování znatelnější. Díky své vazbě je patent pružný a elastan (popř. lycra) mu přidávají na potřebné elastičnosti.
 
Patent je vhodný k šití pružných nápletů mikin, tepláků (pasu i nohavic) či pružných pasů u sukní. Skvěle se dá také využít jako náplet do pasu těhotenského oblečení. Díky nápletům můžete prodloužit některé oděvy (např. rukávy), ze kterých zejména Vaše ratolesti již vyrostly. Hodí se ale také jako oboulíc k šití čepic, mikin, legín či teplejších triček s dlouhým rukávem.
 
Náplety lze prát v pračce, a to max. na 40ºC, a sušit v sušičce při nízkých teplotách. Žehlit rovněž na nízké teploty, ale většinou není potřeba. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití mikina či jiný kousek nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat. Srážlivost nápletu je max. 3 % na metru. Záleží přitom na jakou teplotu látku perete (čím vyšší, tím víc se látka srazí). Tato informace je pro Vás důležitá při samotném objednání látky, protože je třeba počítat s tím, že se látka při prvním vyprání o 3 cm na metru srazí. U některých kousků oblečení to již může být znát a je třeba s tím počítat.

Len - metráž

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého. Čistě lněná tkanina je tedy 100% přírodní materiál. Protože se však len rád mačká, často se ke lnu přidávají další příměsi, aby tak získal požadované vlastnosti. Takto se len mísí například s bavlnou, viskózou, polyesterem apod. Na druhou stranu šaty bez žehlení vypadají neotřele a opravdu ležérně, což se v poslední době cení. Len zažívá poslední dobou opět svůj módní boom. Len je pevný a odolný, oblečení je trvanlivé, vydrží dlouho stejné. Lněné vlákno má výborné termoregulační vlastnosti, proto mají výrobky ze lnu studený omak a hodí se výborně do letních veder, kdy oceníte také jeho prodyšnost a ochranu před UV zářením. Je hypoalergenní. Typická pro len je nestejnoměrnost („lněný“ vzhled ve tkanině), tvrdý omak a malá pružnost.
 
Kvůli vlastnostem lnu se z něho nejčastěji vyrábí letní oblečení (letní sukně, maxisukně, lehké šaty, šatovky, šortky, kalhoty, tuniky), ložní prádlo (povlečení, polštáře), textil do kuchyně (utěrky, ručníky, ubrusy, prostírání), ale i bytové dekorace, tašky apod.
 
Len dobře snáší praní v pračce, ale dost se sráží. Prát můžete na 40°C. Žehlit můžete na nejvyšší stupeň s napařováním. Při větším podílu lnu v látce možno ještě použít při žehlení rozprašovač. 

Dvojitá gázovina - metráž

Dvojitá gázovina nebo-li mušelín je přírodní materiál (100% bavlna). V létě se v oblečení z této látky budete cítit nádherně. Vzdušná lehká jemná bavlna. Jde vlastně o dvě jemné vrstvy bavlněné gázoviny na sobě, spojené tenkým vláknem (takový sendvič bez náplně). Tím byla odstraněna původní průsvitnost a z látky je tak možno bez obav šít letní oblečení. Látka je lehoučká, příjemná, poddajná, prodyšná, hebká na dotek, krásně saje. Hodí se na šití letních šatů, košil, sukní, halenek, šálů, šátků, právě tak jako k šití dětských plen, přikrývek, zavinovaček, ale i bytových doplňků, např. vzdušných romantických závěsů. 
 
Údržba bavlněných látek je jednoduchá. Bavlnu lze prát v pračce, a to na 30ºC, a sušit v sušičce. Žehlit není třeba, látka svůj vrásčitý, pomačkaný vzhled. Pokud máte ale potřebu, žehlit na bavlnu. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití sukně či jiný kousek nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat. S každým praním tato látka dále měkne. Pak už je nádherně měkoučká.
 
Pro inspiraci: návod na ušití sukně z mušelínu najdete na našem blogu.

Manšestr - metráž

Manšestr je osobitá látka s vlastním příběhem. Původně vyráběn v Manchesteru jako odolná látka s praktickými vlastnostmi pro šití zejména dělnických pracovních oděvů. Později se manšestr právě pro své dobré vlastnosti rozšířil po celém světě a začaly se z něho šít i oděvy pro děti, volný čas, sport. 

Manšestr má svůj typický žebrový vzor. Vypadá efektně na oblečení typu šatovka, sako, sukně delší i kratší, kalhoty, kabátek, bunda, vesta, košile. Využít ho můžete i při tvorbě módních doplňků (tašky přes rameno apod.)

Látku možno prát v pračce, a to na 30 max. 40°C. Perte po rubu, látka tak zůstane déle stejná. Sušit v sušičce lze na nižší teploty. Žehlit dle složení materiálu.

Softshell - metráž

Softshell je funkční látka zajišťující svému nositeli komfort ve formě voděodolnosti a ochrany proti větru. Oproti starším, tradičnějším outdoorovým látkám je softshell měkký, jemný a paropropustný.

Rozeznáváme softshell tkaný (také jarní), jehož svrchní tkaná vrstva má vodoodpudivou úpravu a zvýšenou odolnost vůči oděru. Vnitřní vrstvu tvoří příjemný fleece, který poskytuje teplo a odvádí vlhkost. Gramáž tohoto druhu softshellu bývá zpravidla kolem 290 g/m². 

Dále existuje softshell membránový tzv. "třívrstvý" (také zimní), který má oproti tkanému softshelu ještě další vrstvu, která zajišťuje ještě odolnost vůči větru. Je to nepromokavá prodyšná vrstva (membrána), která zaručuje odvod tělesné vlhkosti a zabraňuje nadměrnému pocení. 

Důležitou informací je paropropustnost, prodyšnost, která se udává v gramech na metr čtvereční za 24 hodin (př. 3000 g/m²/24h). Čím vyšší číslo, tím látka lépe dýchá. Dále je u softshellu udávána výška vodního sloupce, který pomyslně látka udrží. Údaj v milimetrech se u softshellu pohybuje od 1300 mm až  10000 mm. Již 1300 mm znamená, že je softshell nepromokavý. Vyšší hodnoty vodního sloupce se užijí pro oblečení při skutečně outdoorových aktivitách.

Vlastnosti softshellu lze dobře využít pro ušití teplého sportovního oblečení, outdoorového oblečení, bund, kabátů, vest, kalhot, sukní apod. Tak například softshellové kalhoty pro děti na zimu jsou bezvadné v tom, že ačkoliv má dítě na sobě jen jednu vrstvu, je perfektně chráněno proti zimě, studenému větru, dešti. Navíc se ale může v těchto kalhotách i v zimě krásně pohybovat, právě proto, že nemusí mít na sobě několik vrstev oblečení. Další přidanou hodnotou je skutečnost, že drobné nečistoty se dají ze softshellu smýt třeba vlhkou hubkou a nemusí se hned prát. Tyto vlastnosti ocení hlavně maminky.

Díky svým funkčním vlastnostem, trvanlivosti, odolnosti, jednoduché manipulaci a dostupné ceně se softshell stal oblíbeným materiálem pro domácí šití oděvů. Softshell lze šít na běžných domácích šicích strojích. Jehlu nutno volit podle typu softshellu. Softshell mírně pruží, ale nevytahuje se. 

Údržba softshellu je poměrně jednoduchá. Pro zachování funkčních vlastností softshellového oblečení se doporučuje praní ve speciálních impregnačních pracích prostředcích. K dostání jsou ve většině obchodů se sportovním oblečením. Softshellové oblečení perte při teplotě 30°C, nebělte, nesušte. Není třeba žehlit. Nepoužívejte aviváž. Srážlivost 2 %.

V naší nabídce najdete prozatím softshell zimní.

Minky, beránek - metráž

Minky, beránek i fleece jsou materiály jako stvořené pro zachumlání. Látky jsou teploučké, příjemné na dotek, měkoučké a dobře drží teplo. Nemačkají se. Hodí se tam, kde využijeme jejich vlas. Na podšití dek, polštářů, přehozů, fusaků, vaků do kočárku, šití dětských hraček, šití a podšití oblečení - vestiček, mikin i tepláků, županů, nákrčníků, čepiček, ale i botiček. Zbytky materiálu pak můžete použít k olemování kapuce, bundy nebo mikiny. 

Minky (plyšák, medvídek) jsou takový kožíšek k poňuchňání. Většinou vyrobeny ze 100% polyesteru.

Beránek (sherpa, ovečka) připomíná srst ovečky či beránka. Z lícové strany huňatá, z rubu bývá hladší kvůli použitému polyesteru. Ten zajišťuje lepší odolnost látky. Látka bývá směsí bavlny a polyesteru. Bavlna zajišťuje prodyšnost a dobře saje.

Fleece se vyznačuje měkkým chloupkem. Má všechny výše zmíněné vlastnosti. V naší nabídce ho naleznete ze 100% micropolyesteru.

Látky možno prát v pračce, a to na 30°C. Žehlit se nemusí. Pokud jsou materiály ze 100% polyesteru, rychle schnou.

 

V metráži dále nabízíme následující galanterii:

Pruženky/gumy

Perlan - netkaná textilie na střihy

Spirálové zipy a pletené šňůry

Výztuhy a výplně

 

V kategoriích uvádíme i přehled látek dle účelu/využití:

Dekorační látky - metráž

Dekorační látky jsou bavlněné směsové tkaniny vhodné pro šití bytového textilu (závěsů, přehozů, podsedáků, ubrusů, běhounů, prostírání) a bytových doplňků (látkových košů, okrasných polštářů a jiných dekorací do interiéru). Díky přidanému polyesteru a způsobu zpracování tkaniny je látka pevná, stálobarevná a trvanlivější proti oděru. Hodí se proto právě na užitný textil do domácnosti, interiéru. Pro některé účely dekoračních látek se hodí i bavlněná plátna. Je potřeba jen počítat s tím, že tkanina je slabší, ne tak pevná.
 
Důležitou informací pro úspěch při šití je gramáž látky neboli hustota, se kterou byla ta která látka utkána. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční (př. 140 g/m²). Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. 
 
Dekorační látky lze prát v pračce, a to na 40ºC, a sušit v sušičce. Žehlit na bavlnu s napařováním. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití ubrus či jiný kousek nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat.

Halenkovina - metráž

V této kategorii najdete všechny látky, jejichž obecný název sám o sobě vystihuje, na co se látky hodí - halenkoviny, šatovky. Může jít o čistě přírodní či směsové tkaniny napodobující hedvábí, které působí svátečně, hodí se pro významnější příležitosti. I čistá bavlna vysoké kvality může být výborným materiálem pro zhotovení halenky či krásných letních šatů (technologie výroby dodává těmto látkám jemnost, ale přitom odolnost, látky vypadají luxusně, dobře se s nimi pracuje). Zároveň ale mohou být látky ze sekce Halenkovina směsí přírodních a syntetických či polosyntetických látek (např. bavlna - viskóza, len - viskóza apod.) a nebo pouze syntetickou látkou či jejich směsí (polyester, polyamid apod.). Použitím syntetických vláken v látkách se dosahuje žádoucích vlastností (např. lesklý povrch i omak, přiléhavost, splývavost). 
 
Důležitou informací pro úspěch při šití je gramáž látky neboli hustota, se kterou byla ta která látka utkána. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční (př. 120 g/m²). Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. Z halenkovin lehčí gramáže se šijí například šaty, halenky, vyšší gramáž lze pak použít na saka, kostýmky, sukně.
 
Z halenkovin či šatovek ušijete okouzlující  halenky, šaty, košile, sukně, večerní toalety, svatební šaty, plesové šaty, módní doplňky - šátky, šály, ale i bytové doplňky - romantické lehké ubrusy, závěsy apod. 
 
Údržba halenkovin je jednoduchá. Látky s příměsí umělého vlákna lze prát v pračce, a to na 30ºC. Ždímat na menší otáčky. Sušit v sušičce se nedoporučuje. Žehlit není třeba. Nepouští barvy. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití halenka či jiný kousek nebude dále pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat (např. pokud je přítomna bavlna, viskóza, len apod.). Údržba bavlny je řešena v kategorii Bavlněné plátno.
Příkladem látek, které lze podřadit pod tuto kategorii, jsou: kvalitní bavlna, popelín, krep, kment, mušelín, kreš, voál, krajka, batist, fáčovina, madeira, hedvábí, satén, organza, šifon, taft, krepdešín, žoržet, krepžoržet, viskóza, tyl ... a směsi z nich.
 
Na halenky lze tedy použít následující materiály:

Viskóza - metráž

Viskóza neboli rayon či "umělé hedvábí" je celulózové vlákno. Základním produktem, ze které se vlákno získává, je dřevo, bavlna. Viskóza je tedy vlákno z chemicky zušlechtěných přírodních surovin. Viskóza je podobná hedvábí, ale má lepší užitné vlastnosti. Viskóza má výborné absorpční vlastnosti (dobře saje), je měkká, splývavá (dobře se nosí), umí hospodařit s lidským teplem (v létě chladí, v zimě drží teplo). Nežmolkuje, nepřitahuje nečistotu. Pro úplnost nutno dodat, že viskóza není elastická, nepruží. Pruží pouze viskózový úplet, protože je tam přidáno elastické vlákno.

Z viskózy se šije zpravidla letní oblečení (tílka, topy, halenky, košile, lehké šaty, maxišaty, sukně krátké i dlouhé, kalhoty), oblečení pro významnější příležitosti (společenské šaty, tuniky, sukně, kalhoty, business oblečení) i noční a domácí prádlo (domácí kalhoty, šatovky, noční košile, pyžamo), různé módní doplňky (jemné šály, šátky). 

Důležitou informací pro úspěch při šití je gramáž látky neboli hustota, se kterou byla ta která látka utkána. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční (př. 140 g/m²). Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. 

Údržba viskózových látek - viskózu lze prát v pračce, a to na 30ºC. Zvláštností viskózy je její chování při praní - namočením jakoby ztvrdne, ale po uschnutí se vrátí do své původní podoby. Ždímat na menší otáčky. (Viskózový úplet nejlépe vymačkat ručně, neboť přídavkem elastického vlákna ztrácí viskóza svou pevnost a vlákna se mohou ždímáním vytahovat.) Sušit v sušičce se nedoporučuje. Žehlit viskózu zpravidla není třeba, ale když máte tu potřebu, užijte při žehlení určitě nižších teplot. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití tričko či jiný kousek nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat.

Viskóza se často mísí s jinými vlákny, a to jak umělými tak přírodními, a tím vznikají odolné směsové tkaniny, které se dobře nosí - např. viskózový úplet (žerzej), lněná viskóza, bambusová viskóza, dále látky, ze kterých se vyrábí spodní prádlo apod.

Lněné látky - metráž

Lněné textilní vlákno se získává ze stonku lnu setého. Čistě lněná tkanina je tedy 100% přírodní materiál. Protože se však len rád mačká, často se ke lnu přidávají další příměsi, aby tak získal požadované vlastnosti. Takto se len mísí například s bavlnou, viskózou, polyesterem apod. Na druhou stranu šaty bez žehlení vypadají neotřele a opravdu ležérně, což se v poslední době cení. Len zažívá poslední dobou opět svůj módní boom. Len je pevný a odolný, oblečení je trvanlivé, vydrží dlouho stejné. Lněné vlákno má výborné termoregulační vlastnosti, proto mají výrobky ze lnu studený omak a hodí se výborně do letních veder, kdy oceníte také jeho prodyšnost a ochranu před UV zářením. Je hypoalergenní. Typická pro len je nestejnoměrnost („lněný“ vzhled ve tkanině), tvrdý omak a malá pružnost.
 
Kvůli vlastnostem lnu se z něho nejčastěji vyrábí letní oblečení (letní sukně, maxisukně, lehké šaty, šatovky, šortky, kalhoty, tuniky), ložní prádlo (povlečení, polštáře), textil do kuchyně (utěrky, ručníky, ubrusy, prostírání), ale i bytové dekorace, tašky apod.
 
Len dobře snáší praní v pračce, ale dost se sráží. Prát můžete na 40°C. Žehlit můžete na nejvyšší stupeň s napařováním. Při větším podílu lnu v látce možno ještě použít při žehlení rozprašovač. 

Šifon, žoržet - metráž

Šifon a žoržet jsou hedvábnické látky navzájem si dosti podobné. Jsou to jemné, průsvitné či poloprůsvitné, splývavé tkaniny. Rozdíl je v nich ten, že šifon je jemnější, lesklejší, žoržet je zase splývavější a mírně pruží. Tyto látky mohou být buď hedvábné nebo polyesterové. V tomto případě se však není třeba polyesteru obávat. Ač je to syntetické vlákno, přesto jsou obě jmenované látky lehoučké a prodyšné i v parném létě. Šifon a žoržet totiž chladí, nezahřívá, proto se hodí zejména na nošení v letních měsících. Hodí se na volné lehké oblečení, nejsou přiléhavé. Tyto látky jsou odolné proti opotřebení, nemačkají se. Nádherně v nich vynikne řasení a jemné záhyby. Látky působí luxusně.

Z tohoto druhu látky se šije zpravidla společenské oblečení, lehké letní oblečení, doplňky (večerní šaty a společenské šaty, business šaty, letní vzdušné šaty, šatovky, halenky, blůzy, košile, jemné šály, šátky, závoje). Šifon a žoržet se nehodí na přiléhavé oblečení, spíše na volné, ležérní, vzdušné šaty či halenky. Obě látky se používají jako poslední vrchní část (ta nejviditelnější) vrstvených šatů, sukní. 

Údržba hedvábnických tkanin - látky lze prát v pračce s programem pro jemné prádlo. Ždímat na menší otáčky. Sušit v sušičce se nedoporučuje. Žehlit není třeba, stačí nechat vyvěsit, volně uschnout. Nepouští barvy. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, a to kvůli zjištění, zda se nebude srážet, zmenšovat.

Satén - metráž

Satén je tkanina s vysokým leskem na lícní straně. Je poddajný, splývavý, hladký na omak. Satén se nejčastěji vyrábí z hedvábí, viskózy, polyamidu a polyesteru. Často se využívá také bavlna. Satén je krásný svou splývavostí. Je symbolem luxusu a výjimečnosti. Působí slavnostně a draze.

Z tohoto druhu látky se šijí zpravidla večerní róby, luxusní svatební šaty nebo slušivé halenky, spodní a noční prádlo – třeba noční košilky a lesklé jemné župánky, využití přitom najde i jako luxusní podšívkovina. Z bavlněného saténu jsou pak nejznámější lůžkoviny - saténové povlečení je velice oblíbené pro měkkost, hebkost.

Údržba saténu - látku lze prát v pračce s programem pro jemné prádlo, ale použijte prací pytlík, aby se satén v pračce neponičil. Neždímat, raději nechat volně uschnout. Sušit v sušičce se nedoporučuje. Žehlit satén je možné. Nepouští barvy. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, a to kvůli zjištění, zda se nebude srážet, zmenšovat.

Americká bavlna, popelín - metráž

Nádherná, jednoduchá a přitom nesmírně vychytaná bavlněná plátna z dílny amerických návrhářů, nemají žádnou chybu. Krásné nápadité látky, ze kterých ušijete cokoliv a bude to vypadat perfektně. Látka se hodí na bytový textil - polštářky, pytlíčky, pouzdro na knížku k Vánocůmlátkové košíky do interiéru, ale velmi dobře bude vypadat i kabelka, halenka, vrstvená sukně, zdobné šaty, prostě cokoliv vás napadne. Látky jsou velmi jemné, přesto opravdu pevné, příjemné. Technologie výroby látkám dodává jemnost, stálobarevnost, nemačkavost. Výborně se s nimi pracuje. 
 
Americká bavlněná plátna možno prát v pračce, a to na 30°C. Žehlit na bavlnu. Krásně se žehlí.
 
Na výrobu halenky ale dozajista postačí i české kvalitní bavlněné plátno, slabší džínovina. Stačí vybrat vzor a začít šít.
 
Popelín je lehký a vzdušný. Patří ke tkaninám s mnohostranným využitím. Má nepravidelnou plátnovou vazbu vytvářející příčnou žebrovanou strukturu povrchu. Na halenky a košile se hodí popelíny o nízké gramáži. V naší nabídce najdete popelíny ze 100% bavlny. 
 
Popelín možno prát v pračce, a to na 40°C. Žehlit na bavlnu.

Organza - metráž

Organza je hedvábnická tkanina. Vlákna jsou ostře kroucená, proto je látka tvrdá a povrch má mírně zrnitý. Látka je tužší, průhledná, má "vrzavý" omak a je jakoby lámavá. Je lesklá. Není tak splývavá jako například žoržet či šifon, ale dobře se řasí. Oproti šifonu a žoržetu drží dobře tvar a výborně se s ní pracuje. Není elastická. Dnes se vyrábí organza nejčastěji z  umělých vláken.

Z tohoto druhu látky se šije zpravidla společenské oblečení (večerní šaty, svatební šaty, společenské šaty, sukně). Nejčastěji se využívá jako vrchní vrstva přes jiné druhy materiálů, kde vynikne. Nařasená hezky vypadá na společenských šatech, bohaté řasené sukni apod. Dále je možno z ní vytvořit krásné balónové rukávy na svatebních šatech, ale využívá se i jako spodnička.

Údržba hedvábnických tkanin - látky lze prát v pračce, a to na 30ºC. Ždímat na menší otáčky. Sušit v sušičce se nedoporučuje. Žehlit není třeba, ale když máte potřebu, žehlete na menší teplotu přes hadřík. Nepouští barvy. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, a to kvůli zjištění, zda se nebude srážet, zmenšovat.

Polyesterové látky - metráž

Látka, která se označuje jako "umělé hedvábí", též jako SILKY, napodobuje přírodní hedvábí, ale díky použití syntetických materiálů má více předností. Je měkoučká, splývavá, přitom vzdušná. Nemačká se. Na dotek velmi hebká a díky své nižší gramáži je i lehce průsvitná. Můžete z ní vyrobit lehoučké letní oblečení - halenku, topy, tuniky, vzdušné šaty nebo sukně.

Na rozdíl od pravého hedvábí je možno látku prát v pračce, a to na 30°C. Nemusí se žehlit. Rychle schne.

Kostýmové látky - metráž 

Materiály na obleky a kostýmy se rozvinuly do široké škály tkaných vzorů. Strukturu povrchu vytváří kombinace různých vazeb a používání různých typů i barev přízí ve vytkaných geometrických vzorech. Tkaniny drží tvar siluety a velmi dobře splývají.

Obvyklý obsah vlákna:

  • 100% vlna
  • směsi vlna a hedvábí
  • kvalitní směs s vlnou, někdy s polyesterem, nebo umělým hedvábím
  • 100% polyester nebo směsi polyester a acetát
  • umělé hedvábí a směsi acetát či umělé hedvábí

Elastické materiály vnesly pohodlí také do světa oděvů do zaměstnání a elegantního oblečení. Přidání elastické příze změnilo oblek a kostým na příjemný oděv, který je pružnější než z tvarově stálých textilií, umožňuje snadnější pohyb a méně se poškozuje. Elastické příze mohou probíhat v osnovním i útkovém směru a materiály jsou podle toho pružné v jednom, nebo v obou směrech. Na kostýmové tkaniny se používají pánské oblekové látky (strečový serž, gabardén, flanel) a vedle nich také momie krepy, krep satény, žoržet dubl ve střední hmotnosti a grádlové vazby.

Obvyklý obsah vlákna:

  • směsi bavlna a lycra nebo bavlna a polyester a lycra
  • směs polyester a umělé hedvábí a lycra
  • směs vlna a lycra

Údržba kostýmových látek se odvíjí vždy od složení daného materiálu.

V naší nabídce kostýmových látek najdete rongo, kepr a směsové tkaniny.