Co je to viskóza
Viskóza, viskózové hedvábí (neboli rayon, umělé hedvábí)
Tento materiál patří do rodiny chemických vláken z přírodních polymerů rostlinného původu, a to z regenerované celulózy. Výroba umělých vláken (poprvé viskózy) se objevila už v 19. století ve Francii jako náhražka drahého hedvábí. Odtud pochází pro viskózu obvyklý název „umělé hedvábí“.
Od konce devadesátých let 20. století se obliba těchto materiálů vrátila v souvislosti se zavedením polylaktidů (PLA z rostlinných sacharidů zvláště kukuřičného), bambusového viskózového a dalších nových vláken. Dnes se na trhu můžeme nejčastěji setkat s viskózou (neboli viskózovým hedvábím, rayonem, umělým hedvábím), bambusovou viskózou, lyocellem (neboli tencelem) nebo modalem. Základem všech zmíněných látek je vlákno z regenerované celulózy. Výchozí surovinou je čistě přírodní celulóza ze dřeva nebo bavlny, bambusu, lnu. Ta se opakovaně namáčí, rozpouští a následně se tekutá celulózová hmota protlačuje pod tlakem tryskami. Dále se ochlazuje a tuhne. Při zpracovávání se používají některé chemikálie, ty jsou však po ukončení procesu výroby z vlákna řádně a bezpečně odstraněny. Výsledkem je tedy počáteční přírodní surovina, pouze se změněnou molekulární strukturou. Nová vlákna mají vlastnosti podobné přírodním vláknům celulózovým. Jedná se o takzvaná viskózová celulózová vlákna. Vedle nich rozeznáváme ještě celulózová vlákna měďnatá (CUPRO, neboli měďnaté hedvábí) a nitrátová (nitrátové hedvábí).
Vlákna z regenerované celulózy rozlišujeme podle délky na staplová a nekonečná vlákna. Staplová jsou krátká protáhlá vlákna. Bavlněná mívají délku až do 6 cm a stonková (len) ještě vyšší. Kvalitní staplová vlákna jsou jemná a delší, méně kvalitní naopak hrubší a kratší. Naproti tomu nekonečná vlákna, jak už název napovídá, jsou souvislá vlákna neomezené délky. Viskózové hedvábí je možné vyrábět jako staplové i nekonečné vlákno.
Viskózu, tedy viskózové hedvábí najdeme pod textilní zkratkou CV. Jak je výše předesláno je vyráběna z přírodních materiálů rostlinného původu, a to ze dřeva jehličnatých stromů. V textilním průmyslu jsou výrazy rayon, viskóza a umělé hedvábí brány jako synonyma. Existuje sice více druhů rayonu, ale ten, ze kterého se vyrábějí látky, je většinou viskózový. Různé druhy názvů se odvíjejí od zeměpisných parametrů. V našich krajích je obvyklé označení viskóza, v anglosaských znají spíše rayon a není vůbec neobvyklé jednoduché pojmenování "umělé hedvábí". Pozor tento termín se používá také u jiného materiálu, a to acetátu.
Viskózové látky jsou vesměs velmi příjemné na nošení, měkké a hebké, savé, splývavé, chladivé a vzdušné. Zachovávají si dobře tvar a barvu. Mají luxusní vzhled. Viskóza téměř nežmolkuje. Netvoří se v ní statická elektřina, takže v praxi to znamená, že se nám při chůzi nelepí na nohy a nepřitahuje smítka a prach. Uchovává si tedy ty lepší vlastnosti pravého hedvábí, ale je nesrovnatelně jednodušší na údržbu, a samozřejmě také levnější než pravé hedvábí. Na druhou stranu se hodně mačká, snadno se nošením prodře a někdy má tendenci se srážet. Bohužel také není udržitelná. Její pevnost je dobrá, ale za mokra se snižuje až o polovinu.
Doporučuje se prát v pračce, ale pouze na 30°C na šetrný program. Pokud ždímat, tak jedině na nejnižší otáčky. Nejlépe vůbec ždímání nepoužívat, pouze vymačkat. To platí zejména pro úplety, tkaniny jsou k vytahování méně náchylné. Sušit nejlépe pověšené venku nebo na balkóně. Ne, na přímém slunci, spíše v polostínu. Určitě nesušit v sušičce, jinak snížíme životnost vláken. Co se týká žehlení, úplety se většinou žehlit nemusí. Pokud je potřeba nastavíme žehličku pouze na nízkou teplotu. Vždy se ale řídíme údaji uvedenými u daného materiálu. Je dobré si uvědomit, že častým praním se viskózové látky ničí.
Viskóza se objevuje v textilním průmyslu v podobě tkanin, tak i pletenin. Oblíbené jsou úplety s elastanem, letní šatovky (100% viskóza) a kostýmovky s příměsí jiných vláken. Přidává se často například do lněných látek jako příměs. Je totiž výrazně levnější než len a zlepšuje vlastnosti hrubších lněných látek, zjemňuje je. Dále se mísí s bavlnou, vlnou a polyesterovými vlákny.
Viskózové hedvábí ze staplového vlákna
Přednosti:
- Matný vzhled.
- Velmi měkký, chladivý omak.
- Velmi dobře přijímají barvivo.
- Dobrá stálobarevnost, zvlášť v černé a tmavých odstínech.
- Dobrá odolnost vůči oděru.
- Velmi savé.
- Nevytváří se statický náboj.
- Nižší cena.
- Nízká pružnost.
Nedostatky:
- Nízká pružnost.
- Mokré ztrácí pevnost.
- Není vhodné prát v pračce.
- Může být napadeno plísní.
Viskózové hedvábí jako nekonečné vlákno
Přednosti:
- Lesklé.
- Velmi měkký, chladivý omak.
- Velmi dobře se barví, zvláště na černou a tmavé odstíny.
- Dobrá odolnost vůči oděru.
- Velmi savé.
- Bez statického náboje.
- Nižší cena.
Nedostatky:
- Nízká pružnost.
- Uspokojivá stálobarevnost.
- Mokré ztrácí pevnost.
- Nelze prát v pračce.
- Může být napadeno plísní.
- Není recyklovatelné.
(Zdroj: Gail Baughová - Encyklopedie textilních materiálů - Viskózové hedvábí včetně obrázku výroby)