Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Co je to overlock

Overlock

Overlock vypadá naprosto odlišně od šicího stroje, ale šije švy jako normální. Umí také začistit okraje a oříznout přídavky na švy v jediné operaci. Šetří tak nezanedbatelné množství času a vytváří úhledné zakončení. To znamená, že v jednom kroku díly výrobku sešije, obnitkuje a ořízne švové přídavky.

Standardní overlock má jednu nebo dvě jehly a dva chapače na místě cívky spodní nitě u šicích strojů. Pro vytvoření úhledných švů pracují stroje se třemi nebo čtyřmi kónickými špulkami nití. Podle výběru cívek pro šití a nastavení napětí každé nitě je možné šít různá zakončení, například rolovaný nebo plochý lem.

Modernější a sofistikovanější stroje užívají přidané nitě a mají více jehel i chapačů, což jim umožňuje šití dalších stehů, včetně řetízkového a krycího. Jde o kombinaci overlocku a coverlocku dohromady.

Overlocky spotřebují hodně nitě, proto se do nich často navádí tenká, jemná nit, která je levnější a tvoří méně objemná zakončení (polyesterové nitky). V chapačích se často užívají jemné vlněné nitě, které při nošení měkce hladí pokožku. Nitě jsou vesměs navinuty na kónické špulky.

Většinou mají overlocky diferenciální podávání, díky kterému jsou obě vrstvy látky posouvány rovnoměrně. Výsledkem jsou hezké ploché švy bez pokrčení a zvlnění. Na pravé straně mají stroje číselník pro výběr nastavení. Většinou nabízejí tři: 0,7 pro lehké látky, normální (střední) pro průměrně těžké látky a 2 pro pružné látky.

Ovladačem na straně je možné měnit délku stehu. Obecně platí, že čím menší číslo, tím menší je steh, proto se nižší čísla užívají při šití jemných látek a vyšší pro těžké tkaniny.

Navádění nitě do overlocku

Navádění nitě, zejména do chapačů, je někdy trochu odstrašující. Nejjednodušší cestou je zastřihnout konce nití, které už jsou ve stroji, navázat k nim nové a protáhnout je k jehlám. Pak odstřihnout uzlíky a do jehel je navléknout ručně. Když to není možné, postupujte podle schématu, které bývá na otevíracím krytu na přední straně stroje. Často je nutné navádět nitě v určitém sledu: spodní chapač, horní chapač, pak jehly. Ověřte si správný postup v manuálu výrobce, protože chybné navedení nitě může vést k tomu, že stroj nebude šít správně.

Overlockové stehy

Většina overlocků disponuje škálou různých stehů pro švy a lemování, včetně stehů se třemi a čtyřmi nitěmi a stehů pro šití přehnutých a zvlněných lemů a plochých smyčkových švů.

Typické vlastnosti overlocků

  • Většina overlocků má dvě jehly s možností použít obě (pro velmi pevné šití), vyjmout levou z nich (pro velmi úzký steh) nebo pravou (pro širší steh). Některé mají třetí jehlu pro šití řetízkového stehu (overlock a coverlock v jednom).
  • Nejméně dva chapače sedí v těle stroje pod jehlami na místě, na kterém bývá u šicích strojů cívka. Protože mají spíš otvor než očko, je možné navést silnější nit pro docílení zdobného efektu.
  • Stroj má dva nože pro ořez látky, která je připravená k pokrytí a zdobení overlockovými stehy. Spodní nůž zůstává nehybný, horní se při ořezu látky těsně před šitím pohybuje. Horní nůž je možné vypnout, aby se kraje (například při šití sámků) neořezávaly.
  • Většina strojů má číselníky napětí nitě, jimiž se reguluje průchod nitě přes navaděče do jehly a chapačů. To umožňuje tvorbu různých stehů.
  • Regulátor stehu upravuje vzdálenost stehů od sebe. Mohou být velmi blízko, jako u přehnutého lemu, nebo dál od sebe jako u lemu pikotkového.
  • Diferenciální podávání umožnuje rovnoměrný posun látky pod patkou bez stahování nebo natahování. Může pomocizabránit natahování látky nebo naopak ho podpořit pro dosažení konkrétního efektu, například zvlnění lemu, k němuž dochází při záměrném užití více nití a stehů na okraji, než je běžně potřeba.

(Zdroj: Wendy Gardinerová, Lorna Knightová - Šijeme na stroji)

zpět na slovník