Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Co je modal

Modal

Tento materiál patří do rodiny chemických vláken z přírodních polymerů rostlinného původu, a to z regenerované celulózy. Výroba umělých vláken (poprvé viskózy) se objevila už v 19. století ve Francii jako náhražka drahého hedvábí. Odtud pochází pro viskózu obvyklý název „umělé hedvábí“.

Od konce devadesátých let 20. století se obliba těchto materiálů vrátila v souvislosti se zavedením polylaktidů (PLA z rostlinných sacharidů zvláště kukuřičného), bambusového viskózového a dalších nových vláken. Dnes se na trhu můžeme nejčastěji setkat s viskózou (neboli viskózovým hedvábím, rayonem, umělým hedvábím), bambusovou viskózou, lyocellem (neboli tencelem) nebo modalem. Základem všech zmíněných látek je vlákno z regenerované celulózy. Výchozí surovinou je čistě přírodní celulóza ze dřeva nebo bavlny, bambusu, lnu. Ta se opakovaně namáčí, rozpouští a následně se tekutá celulózová hmota protlačuje pod tlakem tryskami. Dále se ochlazuje a tuhne. Při zpracovávání se používají některé chemikálie, ty jsou však po ukončení procesu výroby z vlákna řádně a bezpečně odstraněny. Výsledkem je tedy počáteční přírodní surovina, pouze se změněnou molekulární strukturou. Nová vlákna mají vlastnosti podobné přírodním vláknům celulózovým. Jedná se o takzvaná viskózová celulózová vlákna. Vedle nich rozeznáváme ještě celulózová vlákna měďnatá (CUPRO, neboli měďnaté hedvábí) a nitrátová (nitrátové hedvábí).

Vlákna z regenerované celulózy rozlišujeme na staplová a nekonečná vlákna. Staplová jsou krátká protáhlá vlákna. Bavlněná mívají délku až do 6 cm a stonková (len) ještě vyšší. Kvalitní staplová vlákna jsou jemná a delší, méně kvalitní naopak hrubší a kratší. Naproti tomu nekonečná vlákna, jak už název napovídá, jsou souvislá vlákna neomezené délky.

Modal najdeme pod textilní zkratkou CMD. Jak je výše předesláno je vyráběn z přírodních materiálů rostlinného původu, konkrétně z bukového dřeva. Patří do viskózových vláken 2. generace, tedy modifikovaných. Úpravou výrobních podmínek - zpomalení srážení, snížení kyselosti srážecí lázně - se pozměnily vlastnosti vláken. Vlastnostmi se tato vlákna přiblížila bavlně, je možné je například mercerovat.

Modifikací výroby došlo k následujícím vylepšením:

  • zlepšení pevnosti zamokra i zasucha,
  • snížení nasáklivosti (příjmu vody),
  • zlepšení odolnosti proti alkáliím (i v praní),
  • nižšímu lesku,
  • netřepí se,
  • minimálně se vytvářejí žmolky,
  • dobře drží barvu.

Ve srovnání se standardními viskózovými střižemi dává modal látce větší rozměrovou stálost, delší trvanlivost a odolnost proti oděru. Je tedy vhodnou látkou k šití často nošeného oblečení, protože se jen tak neprodře. Tím pádem šetříme planetu, jelikož kousky z něj vyrobené se jen tak rychle neobnosí. Na dotyk je velmi jemný a mimořádně měkký s hladkým povrchem a dobrou odolností proti žmolkování, úžasně se nosí. Vyniká stálebarevností i u tmavších odstínů. Jeho výhodou je, že si zachovává svou měkkost, krásnou barvu a tvar i po mnoha vypráních. Jde o lehký a vzdušný materiál, který znamenitě saje. Jelikož udrží až o 50% vlhkosti více než běžná bavlna, odvádí lépe pot od povrchu těla. Nevytahuje se a méně se mačká. Jeho výroba je ekologicky šetrná a také samotný modal lze prakticky nekonečně recyklovat.

Na trhu můžeme modal najít jako pleteninu s příměsí elastanu, jednolícní úplet nebo modalovou teplákovinu. Pohodlný úplet se hodí na lehké svršky vhodné na léto, kdežto teplákovina poskytne tepelný komfort na silnější a teplejší kousky, které vás v chladném zimním období krásně zahřejí. Z modalového výplňku je možné ušít sportovní nebo volnočasové oblečení či komfortnější oděv pro pobyt v práci. Dále se vyrábí modal ve směsi s jinými materiály, například bavlnou, tencelem atd. Vznikají tak zajímavé kombinace, které svými vlastnostmi jistě překvapí.

Výroba umělých vláken z celulozy velký

(Zdroj: Gail Baughová - Encyklopedie textilních materiálů - obrázek výroby)

zpět na slovník