Při objednávce nad 2500 Kč doprava zdarma.

Co je kepr

Kepr, keprová vazba

Kepr je jedna ze čtyř základních vazeb tkanin. Dále sem patří plátnová, panamová a atlasová vazba. Vedle toho existuje množství speciálních, složitějších vazeb, například žakárová nebo grádlová.

Tkanina v keprové vazbě má na líci charakteristickou šikmou strukturu povrchu, vytvořenou flotováním přes dvě nebo více přízí v pravidelných intervalech. Keprová vazba může být pravidelná nebo nepravidelná, ale všechny tkaniny se označují jako kepry.

Šikmá struktura povrchu způsobuje, že jsou kepry měkčí a splývavější než plátnové, panamové a atlasové vazby.

Keprovou vazbu mají všechny denimy, ale na konečný výrobek má vliv jemnost a kvalita příze.

Díky flotování přes dvě až čtyři příze se kepry pokládají za nejodolnější materiály, zvlášť pokud jsou z bavlněné, konopné, lněné, polyesterové nebo nylonové příze.

Patří sem jezdecký kord, bavlněný kepr, dril, gabardén, rybí kostra, pepito, serž, surah.

Bavlněný kepr

Tkanina v oblíbené keprové vazbě se vyrábí vždy jako bavlnářská tkanina. Není tak hustě tkaná jako gabardén, ale ve srovnání s ním má zřetelnější a hrubší strukturu povrchu.

Bavlněný kepr patří k nejrozšířenějším tkaninám na pánské kalhoty a nabízí se jako alternativa elegantnějšího gabardénu z vlněných směsí na ležérnější kalhoty do zaměstnání. Keprová vazba dává materiálu ve srovnání s kanvasem a těžkým popelínem větší splývavost.

Kvalita bavlněného kepru se liší podle hustoty vazby. Čím je vyšší, tím má jemnější diagonální povrch, a naopak, čím je vazba řidší, tím dává diagonálnímu povrchu hrubší vzhled. Bavlněné kepry s hrubší vazbou jsou lacinější než hustěji tkané.

Vlastnosti

 • Jemná, šikmá struktura povrchu.
 • Dobrá splývavost.
 • Hladký povrch.

Přednosti

 • Velmi odolná tkanina, především vůči oděru.
 • Snadno dostupná.
 • Vhodná ke krejčovskému zpracování.
 • Dobře splývá.

Nedostatky

 • V řidších vazbách není odolná.
 • Před šitím je potřeba vysrážení.
 • V tmavých barvách není stálobarevná.

Obvyklý obsah vlákna

 • 100% bavlna
 • Směsi bavlna/polyester

Strečový bavlněný kepr

Strečový bavlněný kepr si zachovává svou typickou vazbu, ale navíc je pružný. Při pohybu se roztahuje a smršťuje. Je oblíbeným materiálem na krejčovsky vypracovaná letní saka, kalhoty, šortky a sukně. Stříhání a šití se příliš neliší od práce s tvarově stálým nepružným bavlněným keprem. Ovšem elastický kepr bývá dražší.

Elasticita může být buď jednosměrná nebo obousměrná. Jednosměrná značí, že tkanina má elastické příze buď v osnově, nebo v útku, a je tedy pružná jen v jednom směru. Některé textilky ale takové materiály označují jako oboustranně pružné, protože se roztahují a smršťují. Obousměrná elasticita znamená to, že elastické příze jsou zatkány v osnovním i útkovém směru. Takže tkanina je pružná v podélném i příčném směru. Výrobci někdy označují tyto materiály jako čtyřstranně pružné - roztahují a smršťují se v osnovním i útkovém směru.

(Zdroj: Gail Baughová - Encyklopedie textilních materiálů)

zpět na slovník