Co je bambusová viskóza
Bambusová viskóza
Tento materiál patří do rodiny chemických vláken z přírodních polymerů rostlinného původu, a to z regenerované celulózy. Výroba umělých vláken (poprvé viskózy) se objevila už v 19. století ve Francii jako náhražka drahého hedvábí. Odtud pochází pro viskózu obvyklý název „umělé hedvábí“.
Od konce devadesátých let 20. století se obliba těchto materiálů vrátila v souvislosti se zavedením polylaktidů (PLA z rostlinných sacharidů zvláště kukuřičného), bambusového viskózového a dalších nových vláken. Dnes se na trhu můžeme nejčastěji setkat s viskózou (neboli viskózovým hedvábím, rayonem, umělým hedvábím), bambusovou viskózou, lyocellem (neboli tencelem) nebo modalem. Základem všech zmíněných látek je vlákno z regenerované celulózy. Výchozí surovinou je čistě přírodní celulóza ze dřeva nebo bavlny, bambusu, lnu. Ta se opakovaně namáčí, rozpouští a následně se tekutá celulózová hmota protlačuje pod tlakem tryskami. Dále se ochlazuje a tuhne. Při zpracovávání se používají některé chemikálie, ty jsou však po ukončení procesu výroby z vlákna řádně a bezpečně odstraněny. Výsledkem je tedy počáteční přírodní surovina, pouze se změněnou molekulární strukturou. Nová vlákna mají vlastnosti podobné přírodním vláknům celulózovým. Jedná se o takzvaná viskózová celulózová vlákna. Vedle nich rozeznáváme ještě celulózová vlákna měďnatá (CUPRO, neboli měďnaté hedvábí) a nitrátová (nitrátové hedvábí).
Vlákna z regenerované celulózy rozlišujeme na staplová a nekonečná vlákna. Staplová jsou krátká protáhlá vlákna. Bavlněná mívají délku až do 6 cm a stonková (len) ještě vyšší. Kvalitní staplová vlákna jsou jemná a delší, méně kvalitní naopak hrubší a kratší. Naproti tomu nekonečná vlákna, jak už název napovídá, jsou souvislá vlákna neomezené délky. Bambusové viskózové vlákno se vyrábí jako nekonečné.
Bambusová viskóza zažívá celosvětový boom. Bambus totiž propůjčuje látkám měkkost, je antibakteriální, antialergický, antistatický. Jeho výhodou je teplotní stabilita, takže v létě příjemně chladí, v zimě hřeje. Látky z něj jsou příjemné na omak, pěkně splývají. Bambus se stal nejnovějším masově využívaným přírodním materiálem v textilním průmyslu.
U bambusu je potřeba si dávat pozor při praní. Nemá rád vysoké teploty a má tendenci se srážet. Zabránit tomu můžeme předepráním materiálu před šitím. Bambusová viskóza vyžaduje šetrné zacházení při praní včetně ždímání. Díky šetrným programům praček je to ale hračka. To stejné platí se žehlením. Bambusový úplet se ani žehlit nemusí, stačí nechat vyvěsit. Bambusové plátno (100% bambusová viskóza) žehlíme na nižší teplotu.
V obchodech můžeme v současné době pořídit jak úplet s elastanem (pružný), tak letní šatovky (100% bambusová viskóza - nepružná) a směsi s jinými vlákny (například bavlnou).
Bambus je považován za nejrychleji rostoucí rostlinu na Zemi (některé druhy vyrostou až o jeden či dva metry za jeden den). Bambus navíc tvoří natolik komplexní kořenový systém, takže není nutné jej po sklizni znovu vysazovat. Rostliny znovu obrazí z kořenů. Bambus je proto skvělý z hlediska udržitelnosti rozvoje. A jelikož je bambus přirozeně antibakteriální, nepoužívají se při jeho pěstování žádné pesticidy. To je velký rozdíl oproti např. konvenčnímu pěstování bavlny. Jednoduše řečeno, bambus je v podstatě plevelná rostlina, nevyžaduje hnojení ani pesticidy a navíc se sám obnovuje. Bambus je vždycky bio.
Bambusové viskózové vlákno
(v případě chemického vlákna z bambusu se v názvu uvádí viskózové)
Přednosti:
- Lesklé.
- Velmi měkký, chladivý omak.
- Velmi dobře se barví, zvláště na černou a tmavé odstíny.
- Dobrá odolnost vůči oděru.
- Velmi savé.
- Bez statického náboje.
- Antimikrobiální/bez plísní.
- Snadno obnovitelná surovina.
- Uspokojivá pružnost.
Nedostatky:
- Vždy nekonečné vlákno.
- Viskózové nelze prát v pračce.
- Není recyklovatelné.
(Zdroj: Gail Baughová - Encyklopedie textilních materiálů - Bambusové viskózové vlákno včetně obrázku výroby)