Při objednávce nad 1500 Kč doprava zdarma.

Lyocell, Tencel, bambus - metráž

Obchodní název lyocellu je Tencell. Je to viskózové vlákno. Základním produktem, ze které se získává, je tedy dřevo, bavlna. Vyrábí se metodou, která se šetrná k přírodě a navíc je vlákno úplně biologicky rozložitelné. Viskóza má výborné absorpční vlastnosti (dobře saje), je měkká, splývavá (dobře se nosí), umí hospodařit s lidským teplem (v létě chladí, v zimě drží teplo). Nežmolkuje, nepřitahuje nečistotu. Pro úplnost nutno dodat, že viskóza není elastická, nepruží. Loycell, Tencel k tomu navíc přidává tyto vlastnosti: při namočení zůstává vlákno stejné (na rozdíl od čisté viskózy, která namočením ztvrdne) a je odolnější proti oděru.

Z lyocellového materiálu se šije zpravidla letní oblečení (tílka, topy, halenky, košile, lehké šaty, maxišaty, sukně krátké i dlouhé, kalhoty), oblečení pro významnější příležitosti (společenské šaty, tuniky, sukně, kalhoty, business oblečení) i noční a domácí prádlo (domácí kalhoty, šatovky, noční košile, pyžamo), ložní prádlo (povlečení, přikrývky, polštáře) a různé módní doplňky (jemné šály, šátky). 

Důležitou informací pro úspěch při šití je gramáž látky neboli hustota, se kterou byla ta která látka utkána. Hustota se udává v gramech na metr čtvereční (př. 140 g/m²). Čím nižší číslo, tím je látka jemnější, poddajnější. Vyšší číslo značí větší pevnost, odolnost, látka bývá zpravidla i silnější. 

Údržba lyocellu, tencellu - lze prát v pračce, a to na 30ºC. Ždímat na menší otáčky. Sušit v sušičce se nedoporučuje. Žehlit zpravidla není třeba, ale když máte tu potřebu, užijte při žehlení určitě nižších teplot. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat, nejprve ručně kvůli zjištění, zda látka pouští barvu, poté již v pračce s ostatním prádlem (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití tričko či jiný kousek nebude pracovat, nebude se dále srážet, zmenšovat.