Při objednávce nad 1500 Kč doprava zdarma.

Přírodní len RAW M&M Měkčený nebarvený a nebělený len

Kód: 2747
Neohodnoceno
549 Kč / m
Skladem (2 m)
  • 100% len měkčený
  • šíře 93 cm
  • gramáž 470 g/m²
  • perte na 40 °C
  • skvělé pro čalounění a závěsy

Detailní informace

Detailní popis produktu

Lněná látka vysoké gramáže a s vláknem hrubého vzhledu.  Měkčeno ve mlýně. Látka je přirozeně zbarvená - nebarvená a nebělená.
Tento len působí rustikálně, ale i na omak je takový opravdový. V poslední době je žádaná právě syrovost lněných látek

 

Len

Len je přirozeně odolný vůči skvrnám, nežmolkuje a odpuzuje šatní moli. Snadno se pere a ošetřuje, protože vydrží vysoké teploty. Vlákno se v podstatě nesráží a je velmi pevné.

Je antibakteriální, antifungální, hypoalergenní a termoregulační. Absorbuje až 20% vlhkosti před tím, než ucítíte pocit vlhka.

Vzhledem k tomu, že lněná vlákna mají nízkou pružnost (což způsobuje jeho zvrásnění), bude se látka opotřebovávat v místech opakovaného skladu. Avšak len má mnohem lepší odolnost proti oděru než, řekněme, bavlna.

Ekologie

Len je silná rostlina, která se nejlépe pěstuje v severní Evropě. Potřebuje málo nebo žádná hnojiva a vzhledem k místnímu podnebí málo vody navíc. Ve skutečnosti také nevyžaduje mnoho pesticidů, protože může růst v nekvalitní půdě. Na jednom hektaru lnu lze zadržet 3,7 tuny CO². Používá se každá část rostliny, z čeho se nevyrábí plátno, lze použít k výrobě lněného oleje, papíru, krmiva pro dobytek nebo dokonce mýdla.

Len je proto téměř přirozeně organický. Je zcela biologicky odbouratelný, recyklovatelný a díky své přirozené absorpci vyžaduje méně barviva než třeba bavlna. Len proto na ekologickém žebříčku dosahuje vysokých skóre.