Při objednávce nad 1500 Kč doprava zdarma.

Len Knapsack od Merchant and Mills Khaki len

Kód: 1860
2 hodnocení
729 Kč / m
Skladem (0,6 m)
  • 100%  len
  • měkčený ve mlýně
  • šíře 143 cm
  • gramáž 185 g/m²
  • hodí se na šaty, sukně, šatovky, povlečení i bytové doplňky

Detailní informace

Detailní popis produktu

Tato lněná tkanina je vhodná pro šití oděvů, zejména letních šatů a sukní, halenek, maxisukní, letních šortek, volných letních kalhot apod. Látka chladí, dobře absorbuje vlhkost. Len je antibakteriální, dobře tlumí pachy.  Proto se z ní často šije povlečení, ložní prádlo. Lněná látka působí rustikálně, ale i na omak je taková opravdová. V poslední době je žádaná právě syrovost lněných látek. Látka není elastická. V létě je příjemná na těle, chladí.

Vyrábí se po malém množství ve východní Evropě, kde existuje silné dědictví spřádání a tkaní lněné tkaniny. Vyrobeno ve mlýně, který používá elektřinu dodávanou výhradně z obnovitelných zdrojů energie a je certifikován OEKO Tex.

Pokud používáte toto prádlo na závěsy, doporučujeme použít podšívku, aby se zabránilo vyblednutí.

Látka je khaki, zeleno hnědá.

Látku lze prát v pračce, a to na 30ºC. Ždímat na menší otáčky. Sušit v sušičce se nedoporučuje, sušte na věšáku či rozložené. Žehlit na nejnižší teplotu. Před počátkem šití doporučujeme látku vyprat (nejlépe celý kus v pracím pytlíku). Vypráním látky zajistíme, že nám již po ušití šaty či jiný kousek nebude pracovat, nebude se srážet, zmenšovat.

Len

Len je přirozeně odolný vůči skvrnám, nežmolkuje a odpuzuje šatní moli. Snadno se pere a ošetřuje, protože vydrží vysoké teploty. Vlákno se v podstatě nesráží a je velmi pevné.

Je antibakteriální, antifungální, hypoalergenní a termoregulační. Absorbuje až 20% vlhkosti před tím, než ucítíte pocit vlhka.

Vzhledem k tomu, že lněná vlákna mají nízkou pružnost (což způsobuje jeho zvrásnění), bude se látka opotřebovávat v místech opakovaného skladu. Avšak len má mnohem lepší odolnost proti oděru než, řekněme, bavlna.

Ekologie

Len je silná rostlina, která se nejlépe pěstuje v severní Evropě. Potřebuje málo nebo žádná hnojiva a vzhledem k místnímu podnebí málo vody navíc. Ve skutečnosti také nevyžaduje mnoho pesticidů, protože může růst v nekvalitní půdě. Na jednom hektaru lnu lze zadržet 3,7 tuny CO². Používá se každá část rostliny, z čeho se nevyrábí plátno, lze použít k výrobě lněného oleje, papíru, krmiva pro dobytek nebo dokonce mýdla.

Len je proto téměř přirozeně organický. Je zcela biologicky odbouratelný, recyklovatelný a díky své přirozené absorpci vyžaduje méně barviva než třeba bavlna. Len proto na ekologickém žebříčku dosahuje vysokých skóre.

Doplňkové parametry

Kategorie: Halenkovina metráž
převažující barva: zelená, hnědá
co ušít: letní šaty, halenky, šortky, volné kalhoty, sukně, povlečení
látka je: poddajná, matná, jemná, pevná, chladivá, hypoalergenní
látka není: pružná, elastická, lesklá, přiléhavá, průsvitná
motiv: jednobarevný, šedá, rustikální vzhled, zemitý, opravdový